¤-v tytön pissatulehdus, AUTTAKAA
Siis oikeasti, lähdenkö nyt yöllä viemään tuon lääkäriin? Yrittää koko ajan käydä pissalla ja huutaa kun sattuu. Ei rauhoitu nukkumaan. On kipeä ja kaivelee ja raapii itseään. Onko mitän kotikonsta mikä auttaisi? Lähin päivystys olisi 30kilometrin päässä ja olisi pakko ottaa nukkuva vauvakin mukaan..
Kommentit (13)
Pitää varoa ettei etene munuaisiin.
Ei ne antibiootit hetkessä ala vaikuttamaan. Anna kunnolla kipulääkettä ja koita jos saisi pissattua istumalla vadissa jossa on lämmintä vettä. Tsemppiä!
soita nyt sinne ensin ja pyydä hoito-ohjeita.
On siis juonut ja pissannut, se vaan sattuu paljon. Aamulla heti soittelen terveysasemalle jos ei nyt yöllä satu kummia, lähin päivällä auki oleva terveysasema on kävelymatkan päässä.
Ei ole ollut itkuinen ennen kuin nyt illalla, noin klo 16 eteenpäin. Luulen että oli muutakin kiukkua. Ja on myös kastellut housunsa pitkin päivää, eilenkin muistaakseni. Ei ole aivan ehtinyt vessaan.
Karpaloa ei ole eikä puolukkaa.
AP
vaan siihen tarvitaan antibiootit. Anna lapselle särkylääkettä painonmukainen annos jos herää yöllä.
ilta myöhällä. Ampparilla laittoivat menemään sairaalaan ja siellä likimain heti tiputukseen. Seuraavana aamuna kuvasivat munuaiset. 5 päivää meni sairaalassa.
ei karpalo parannakaan.. Väitinkö niin? Ensiavuksi joillakin lievittää oireita, että saa esim nukuttua ja sitten aamulla mentyä lääkäriin.
lähetteen kans taxilla heti sairaalaan ja tiputukseen, me oltiin osastolla tipassa 2vk.
Mun lapsi ei valitellut kipua ollenkaan ja pissasikin ihan normaalisti, joi vaan ihan älyttömästi ja halus pelkkää jää kylmää vettä.
Oli sillon saman ikänen kun sun lapsi.
Itsellä kans samaa vaivaa ja kipu on aivan hirvee, eli jos ei nukkumisesta tuu mitään eikä kipulääkkeet auta ni lähe sinne päivystykseen vaikka keskellä yötä.
Jonkun verran auttaa maximi lääkitys, runsas juominen ja kuumavesipullo virtsaputkella ja alavatsalla. Jos menee pahaksi ei auta enää kotikonstit ja voi tulla tunnissa todella kipeeksi, kokemusta on.
Ajattelin et ois jotaki ensiapua näin kotioloissa. Enkä mä edes tiedä onko tuolla pissatulehusta, kovasti vaan epäilen. En kyllä usko että kipu lapsella ainakaan on kuviteltua.
Kuumetta ei oo ollut, se on eka oireena joka paikassa mistä tietoa löysin.
Kiitos vastaajille, toivotaan ettei mene pahaksi ja saadaan yö nukkua rauhassa :)
AP
munuaisiin, niin nostaa varmasti kuumeen!
vt:n yhteydessä.
Toivottavasti pärjäätte aamuun kotikonstein :)
Tuon ikäisten pissatulehdukset aina isompi juttu kuin aikuisella. Juota PALJON ja onko teillä karpaloita kotona? niitä kannattaa syöttää, vaikka jäisinä niin että nielee kokonaisina jollei muuten pidä mausta. Voithan soittaa päivystykseen ja kysyä että kannattaako tulla heti vai odotatteko aamuun...?