Auttakaa..2-vuotiaalla 39.5c kuumetta, ei muita oireita
Mikä voi olla syynä?
Aamusti oli vielä normaali, iltapäivällä alkoi istuskelemaan sohvalla, vaikka yleensä ei istu hetkeäkään paikoillaan.
Yleensä iltasuihku on kiva juttu, mutta nyt tuli itku siitäkin.
Meillä on vauva ja kaksi aikuista, kukaan muu ei ole kuumeessa.
Panadolia annoin ennen nukkumaan menoa, mutti tuntunut laskevan kuumetta juurikaan.
Onko kenelläkään muulla ollut vastavaa ja mistä johtunut?
Kommentit (24)
Meillä yksi neljästä on saanut kuumekouristuksia.
Silti jos jollain ei kuume tipu n. 40 asteesta lääkkeellä tai kuume nousee pian takaisin kovaksi niin vien sen lapsen samantien lääkäriin, eikä sen tartte olla tämä joka saa kouristuksia.
Ihan sama mikä tauti lapsella voisi olla mutta jos lääke ei lämpöön auta niin se ei kotona ole.
Tosin meillä se kuume laski hyvin panadolilla. Kaksi-kolme päivää piti kuumetta ja sitten tuli rakkulat.
Vois olla myös tuota mainittua vauvarokkoa, siinäkin on korkea kuume kolmisen päivää ja sitten vasta tulee iho-oireet.
Voit antaa myös buranaa panadolin lisäksi. Vie lääkäriin jos kuume ei kotikontein laske.
Kokeile esim. Buranaa tms ja anna molempia maksimimäärät rinnakkain. Jos kuume ei vielä näillä lähde niin sitten lääkäriin.
Kiitti taas vastauksista.
Pitää huomenna heti aamusti hakea sitä lasten buranaa apteekista.
Niin lääke ei vie kuumetta pois, vaan alentaavaan. Ja kannattaa tosiaan antaa 4t välein vaihdellen parasetamola ja ibuprofeenia tai esim. pronaxenia (resepti). Ja kuumelukemaa tärkeämpi on seurata lapsen vointia. 39,5 astetta ei ole vaarallista, jos lapsi voi olosuhteisiin nähden hyvin, eli jaksaa jonkun verran leikkiä, juo ja on hereillä, ei ole veltto jne. Alemmassakin kuumeessa tulee mennä välittömästi lääkäriin, jos lapsen vointi on huono. Tarkkaile ap kokonaisuutta ja lääkäriin menet, jos olet huolissasi. Mun lapset on vauvarokossa olleet todella hyvävointisia, oikein säikähdin kun kosketin, että miten kuumia olivatkaan. Vein kolmantena päivänä lääkäriin, jossa suljettiin pissatulehdus pois. Sitten vasta tuli se ihottuma, joka multa olis kyllä jäänyt huomaamatta, jos ei kaveri olis puhunut juuri vauvarokon mahdollisuudesta. Paranemisia teille!
kiersi tänä syksynä tauti, joka 8-vuotiaalle nosti kuumeen 39 astetta eikä mitään muita oireita. Heidän luokallaan sitä oli useammallakin. Reilusti myöhemmin mulla tuli kuume noin 38 astetta (en ole helposti kuumeileva) ja kovat lihas- ja nivelkivut, eikä minullakaan mitään flunssaoireita.
Nyt aamulla kuume oli laskenut 37.5 ja lapsi on taas ihan oma itsensä..
Yöllä kuume oli korkeimmillaan 40.2c.
Mistä ihmeestä voi johtua?
naapurustossa useamman lapsen tiedän sairastaneen. Meillä kolmevuotiaalla kaksi päivää 39 kolmantena päivänä 38 ja sit hävisi kuumeilu kuin tuhka tuuleen. Mitään muita oireita ei sinä aikana ollut.
Lääkärin ohjeesta annettiin panadolia ja buranaa vuorotellen et saatiin kuumetta vähän alaspäin. Mutta jos kuume ei lääkkeillä laske alle 39:n niin veisin kyl lääkäriin.
ei ole sairastanut sitä /ollut koskaan muutenkaan kipeä.
Mitä muita oireita siinä on?
meillä oli 1,5-v pojalla luultavati hampaista johtuvaa kuumeilua yli 40 astetta, nousi yllättäen, eikä laskenut panadolilla eikä pronaxanilla. sairaalassa oltiin testeissä puoli yötä mutta ei ollu labroissa mitään vikaa... kuumetta kesti muutaman päivän (onneks vaan reilu vuorokauden tota yli 40) ja sit lähti laskemaan
Myös virtsatieinfektio voi oireilla vain kuumeella, etenkin, jos lapsi vaipoissa, eikä tihentynyttä virtsaamistarvettahuomaa ulospäin.
Joskus korvatulehdus voi alkaa juuri noin, ilman että sitä edeltää edes kunnon flunssa. Voi olla myös kivuton, niin että lapsi ei osaa kertoa että korvat ovat kipeät. Meillä lapsen korvatulehdukseen ei panadol auttanut (burana auttoi vähän paremmin).
Jos kuumelääke ei auta tai se laskee hetkeksi mutta nousee takasin niin lääkäriin etkä jää odottamaan yhtään pidempään.
Hampaat on jo suussa, toki takimmaisia poskihampaita voi puuttua?
Täytyykin tarkkailla tuota pissaamista.
Onko vauva & enterorokossa iho-oireita?
Soitin sairaalaan, sanoivat että lääkäriin vasta jos menee lapsi menee veltoksi tai kuumeilee kolmatta päivää
Ja sitten tulee näppylät (ennen nimeltä kolmen päivän kuume). Enteroronossa rakkulat tulevat kämmeniin, jalkapohjiin ja suuhun (suu- ja sorkkatauti).
meillä myös enteron iho- ja suuoireet tulivat alun kuumeen jälkeen. Sairaslapsi.com -sivustolta löydät hyvät kuvaukset oireista.
Vauvarokossa on 3 pv korkea kuume ja sen jälkeen tulee näpyt. Monella lapsella vesirokon ensimmäiset oireet on korkea kuume.
Minusta on karmeaa, että kaikki pelottelevat kuumekouristuksilla sanomalla "varaudu kuumekouristuksiin". Totuus on, että kuumekouristuksia saa vain erittäin pieni osa lapsista. Mutta jos nyt kuitenkin kuumekouristus yllättää, ensimmäisen kuumekouristuksen tullessa pitää hakeutua lääkäriin.
Kuumekouristuksen hyvä ennalta ehkäisy on kuumeen pitäminen alle 38,5 asteen. Kuumetta pitää siis alentaa lääkkeellä, ottamalla lapselta kaikki vaatteet pois, nukuttamalla ilman peittoa ja huoneen pitää olla viileä, eli siis ikkunat auki vaikka kuumeinen yleensä paleleekin. Myös viileää juotavaa pitää tarjota runsaasti, koska kuumeinen hikoilee paljon ja menettää nestettä.