Kuinka vaikeaa on joululaatikoiden tekeminen ja kannattaako se oikeasti
rahallisesti (sähkö, työ jne)?
Kaksi syöjää ainoastaan.
Kommentit (11)
voisin kuvitella, että säästöä ei juuri synny, jos siis miettii työlleen jonkun hinnan. Jos taas miettii pelkästään raaka-aineille hinnan ja tekee kaiken itse alusta alkaen (kuorii ja soseuttaa), jää varmasti raaka-aineilta + sähköltä kaupanhintojen alle.
Itse (meillä 4-6syöjää) teen porkkanalaatikon ja perunalaatikon itse, kaupasta ostan lanttulaatikon, kun vain minä syön sitä. Tai voisihan senkin koittaa tänä vuonna tekevänsä.. :)
minä ihastuin pakasteena ostettaviin Kymppi-laatikoihin, jotka eivät ole eineksen oloisia. aion ostaa niitä tänä vuonnnakin.
no teitä on kaksi, ehkä voit ostaa valmiita?
eihän lanttu ja porkkanalaatikoita edes oikeastaan tehdä, vaan sekoitetaan aineet ja laitetaan uuniin. erittäin helppoa.
Imelletty perunalaatikko on hieman hankalampi, mutta voihan sen maustaa siirapilla eikä imellytä
Ei kai kukaan laske kotitöille tuntihintaa! Ihan sama kuin jos siivoan kotona, pesen pyykkiä, niin rupeaisin laskemaan tuntipalkkaa itselleni.
Laatikot on tosi helppo tehdä!
Ja kun esim. lanttuja keitetään, ei se ole työtä.
Ne kiehuvat itsestään kattilassa!
Ei siinä vieressä tarvii seistä vaan sen ajan voi käyttää muuhun.
3 kg:n lanttupussista tulee tosi paljon laatikkoa eikä maksa paljon mitään.
Tosi yksinkertaista ja helppoa tehdä.
Sama perunalaatikon kanssa.
Ja nimenomaan itse tehdyt maistuvat oikealta laatikolta ja asuntoon leviää hyvä tuoksu!
mutta mun mielestä kaupan laatikot on parempia kuin itse tehdyt. Tai ainakin yhtä hyviä. Ja joo, olen syönyt itse tehtyjä useammassakin eri paikassa! :D Jopa ihan ITSEkin tehnyt... Silti ne kaupan sotkut voittaa.
Mun mielestä on parempaa kuin kaupasta ja sen arvoista. Perunat ei paljoa maksa. :) Tuleehan siihen tosin muutakin mut ei kummia/tyyriitä aineksia. Työtähän se ei hirveästi vaadi mut aikaa kyllä: kuoriminen, keittäminen, se itse soosin tekeminen, imellyttäminen yön yli, paistaminen. Unohtukohan jotain..
Mun mielestä on parempaa kuin kaupasta ja sen arvoista. Perunat ei paljoa maksa. :) Tuleehan siihen tosin muutakin mut ei kummia/tyyriitä aineksia. Työtähän se ei hirveästi vaadi mut aikaa kyllä: kuoriminen, keittäminen, se itse soosin tekeminen, imellyttäminen yön yli, paistaminen. Unohtukohan jotain..
helppoa kun mikä. Käytännössä perunamuusin tekemistä. :)
PORKKANALAATIKKO
*keitetyt porkkanat survotaan ja sekoitetaan pieneen määrään riisipuuroa, keitinliemi löysenteenä + mausteet ja uuniin
LANTTULAATIKKO
* valmis tuorelanttusose, kermaa, mausteet ja vuokaan ja uuniin
IMELLETTY POTTULOOTA
* keitetyt jauhopotut muusataan, ripaus jauhoa ja annetaan n. 60c lämmössä imeltyä tunteja, sitten mausteet, kauhiasti maitoa, jos ei imelly kunnolla, loraus siirappia ja uuniin vuokaan.
Lantun ja portsun voit paistaa samalla , noin tunnin ajan. Imelletty miedossa lämmössä pitkään. Pinnalla voisuikale+korppujauho jos haluat.
Esim. porkkanalaatikko: porkkanat ensin kuoritaan, sitten keitetään. Keitinveteen laitetaan riisit kiehumaan ja sillä välin porkkanat soseutetaan. Sitten yhdistetään porkkanat, riisit, kananmunat, siirappi, kerma ja mausteet. Vuoka voidellaan, mössö vuokaan, pinnalle korppujauhoa ja voinokareita ja lusikalla koristepainallukset.
Ei se "kannata" eli ei varmasti tule halvemmaksi kuin kaupan laatikot, varsinkaan jos laskee työlle edes euron hinnan tunnilta. Mutta on se sen arvoista.
ihanaa ja tekeminen valmissoseesta on todella helppoa. Valmissose ja mausteet vaan sekaisin ja uuniin.
Joululaatikoista tulee hyviä, jos niitä paistaa todella pitkään. Siksi varsinkin leivinuunissa niiden tekeminen kannattaa.
Ja yleensä ovat tumpelommallakin kokilla parempia kuin kaupan laatikot.