Työpaikan sisäisestä hausta
Kommentit (3)
toisessa yksikössä eri ammatissa toimineelle, joka nyt on valmistunut tähän haettavaan ammattiin... Ajaako sellainen sitten ko. haussa olevaa työtä tehneen edelle, kun on vakituinen samalla työnantajalla, mutta eri ammatissa?
Hallinto sitten kirjoittaa paperit, miksi se valittu on "muka" parempi. Aina löytyy joku ero, jossa tämä valittu päihittää muut (esim. virkaiältään vanhempi).
Mutta useinmiten näissä tapahtuu ylläripylläreitä. Kun jokin ennakkosuosikki ylpistyy liikaa tulevasta valinnasta ennen aikojaan ja KAIKKI luuli, että se valitaan, niin jostakin tulee joku joka kiilaa ohi. Ja sitten vasta ihmetellään, millä ihmeellä se sai sen paikan. Tämä tapahtuu arviolta n. 90%:ssa sisäisten hakujen valinnoissa.
Hakemati paikkaa, et sitä tule samaan. Se ei ole mahdollista. Joten hakupaperit vaan sisään. Ties vaikka keikutat vähän venettä työpaikallanne edellä kerrotulla tavalla.
Eikö pomo ole käynyt vielä varmistamassa, että haethan sitten?
Onnea hakuun!