Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joulutortuista;

Vierailija
30.11.2011 |

leivon tänään torttuja, ja niitä pitäisi tarjota perjantaina, miten teen, jotta ne olisi sitten pe hyviä? Säilytänkö ne ihan vaan huoneenlämmössä, vai pakastanko ja sitten sulatan perjantaina?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lykkäät uuniin mielellään pe aamuna, tai sitten torstai iltana, eihän siinä mene kun 10 min kun ne sielä kypsyy, ja on sitten rapsakota tuoreita torttuja eikä sellasia kumisia niinkun ne parin päivän päästä on. Ja jos niitä pitää jo tänäänkin saada osa, niin paista osa tänään ja osa pe

Vierailija
2/2 |
30.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne eivät ole mitenkään hyviä perjantaina. Leivot vasta perjantana ja tarjoat heti. Kaikki muut ratkaisut ovat huonoja. Jos säilytät huoneenlämmössä esim liinan alla ne ovat kuivia, suljetussa rasiassa ne ovat pehmeitä ja pakasteesta ne ovat vetisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kaksi