Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pika kommentteja kiitos! Voiko hampaiden tulo aiheuttaa sen vauvalle, että hän öisin

Vierailija
28.11.2011 |

herää monta kertaa itkuun parahtaen? Ihan kuin kipuitkua? Vai eikö 2 viikkoa sitten korvatulehdukseen saadut antibiootit auttaneet ja tulehdus vaivaa edelleen? Tähän viittaisi kyllä se, että sitterissä kohoasennossa vauva nukkuu paremmin kuin sängyssään. Mut voisiko kuitenki olla myös hampaat? Niitä on vain 2 nyt vaikka tyttö jo 10kk!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun pojalla oli koko viime syksyn (ikävaihe 7-10 kk) ajan yöt sellaisia, että itkeskeli (unissaan?) 1-2 h välein. Yhtäkkiä vaan parahti itkemään, itki hetken ja pienellä hyssyttelyllä rauhoittui, ja sama toistui monta kertaa yössä. Usein en ehtinyt edes peiton alle saati nukahtaa uudestaan, kun hän taas itki. Se oli kyllä raskasta aikaa, mutta sitten 10 kk iässä hänelle puhkesi useampi hammas samaan syssyyn, ja samalla yöt rauhoittui ja rupes syömäänkin paremmin. Kaivoi korviaankin ja käytin lääkärissä kun luulin, et on korvatulehdus, mut ei siellä sitten mitään ollu, terveet korvat. Eli meillä ainakin johtui ihan hampaista nuo yöitkeskelyt.



Toki teillä on tuo korvatulehdusasia, mikä voi olla syynä myös, mutta kyllä hampaatkin voi tuollaista aiheuttaa.

Vierailija
2/5 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs jos annat särkylääkettä illalla. Tuon ikäisellä toistaiseksi hampaattomalla niitä hampaita voi tulla aika rytinällä. Omalla pojalla tuli 8 hammasta reilussa 2 viikossa ja ihan lääkärin määräyksellä oli kipulääkityksellä tuon aikaa.



Milloin teillä on korvien jälkitarkastus? jos yhtään epäilet että voi olla korvat edelleen kannattaisi jo nyt tarkastuttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin kolmen lapsen jälkeen voin vain todeta, että ei ole olemassa mitään, mikä ei voisi johtua hampaista. Mutta korvat kävisin näyttämässä, kun on syytä epäillä. Eikö teillä ole jälkitarkastusta varattuna??

Vierailija
4/5 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tullut korvatulehdus. Vauva oli mukana ja kun kysyin lääkäriltä, että voisiko hän katsoa samalla vauvan korvat niin ei kuulemma kannattanut kun oli vasta 2 viikkoa lääkityksen aloituksesta..sanoi että todennäköisesti siellä näkyisi vielä tulehdusta. Eli vielä pitäis melkein 2 viikkoa odottaa jälkitarkastukseen! t:ap

Vierailija
5/5 |
28.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

korvat voi vielä vaivata, vaikka onkin syönyt lääkkeitä. Eikä yksi kuuri ole niihin välttämättä auttanut. Toki korviin voi koskea jo pelkkä hampaiden tulokin. Anna särkylääkettä yöksi. Ja kokeile, saako sänkyä kohotettua niin, että pää on ylempänä, kuin muu kroppa. Se voi myös helpottaa unta, jos koskee korviin.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kahdeksan