Tiedätkö jo ketä äänestät presidentiksi?
Taidan itse äänestää Haavistoa, ja vähän yllättäen ehkä. Olisin ehkä muuten äänestänyt Salea, mutta kun sillä on sitä typerää presidentin iltakoulu-juttua. Rauhanvälittäminen ja kansainvälinen työ on juuri sopiva rooli Suomen presidentille, ja Haavisto olisi siinä paras. Puoluekannalla ei ole minulle väliä presidentin tehtävässä.
Kommentit (12)
Arhinmäkeä eli Soinia
perustelu: ainoat suoraselkäiset koko porukassa
Samoin, aion äänestää Haavistoa. Hän on minun silmissäni lähes täydellinen ehdokas, todellinen rauhan ja sovinnon mies ja osaa argumentoida asioilla ja jättää politiikanteon vähemmälle. Ja minusta homoseksuaalisuus on vain plussaa. Ei sillä että heteroehdokas olisi itse henkilönä huonompi, mutta onhan se aikamoinen imagobonus Suomelle jos on julkisesti homoseksuaali pressa. Niinkuin naispresidenttikin oli, vaikka heitä on toki jonkin verran muuallakin.
Arhinmäki on KAIKKIEN mun tuttujen keskuudessa saanut kovimmat pisteet vaalikoneessa, mitähän se on sinne vastaillut? Olen itse sellainen vasemmistoon kallellaan oleva ihminen mutta en nyt tässä tapauksesa häntä voisi äänestää, ei ole yhtään presidenttiluokan mies (vielä ainakaan).
Toistaalta tuleva pressa luopuu puolueestaan ja persut on hukassa ilman Soinia :D
mutta ei hän tosiaan ole mielestäni presidenttimateriaalia (vielä ainakaan, jos ikinä). Eli selvästikään ei minulla ole puoluekannalla mitään väliä tässä, jos vaihtoehtoina on Kok., Vihr. ja Vas. :).
T: ap
En äänestä ketään näistä. Suomen demokratia on kriisissä ja katastrofi on edessä!
Suomalaiset saattavat pian lähteä joukoin ulkomaille ja muodostaa suomalaisten pakolaisleirin. Onpas valmiina jo valkopunaiset laivatkin - niissä voi jokunen asuakin! Eikös Aurinkorannoilla jo kartoiteta suomalaisten, köyhien tilannetta?
Sekä Niinistö että Soini ovat pannukakkuja ja muut tuskin saavat juuri prosentteja, mutta ennen kaikkea eivät ole edes pressakelpoisia kuten eivät myöskään Niinistö eikä Soini.
P.Arhinmäki olis ollut toinen, mut on vielä lian nuori
Niinistöä äänestäisin, ellei olisi liian tyhmä presidentiksi.
Tykkään myös Biaudetista ja Arhinmäestä.
Järkevä, maltillinen ja paljon nähnyt tyyppi. Mielestäni ei harrasta sitä ärsyttävää puoluepoliittista kinadiskurssia, jota esim. muuten arvostamani Arhinmäki harrastaa.
tai Arhinmäkeä äänestän. Ei kyllä taida kumpikaan toiselle kierokselle päästä ja sitten mulla onkin iso ongelma.
Vaalikone antoi yllättäen ykkoseksi Arhinmäen ja Niinistö oli viimeinen.