Kulkeeko trendikkyys ja käytännöllisyys lastenvaunuissa mielestäsi käsikädessä?
Moni kun kehuu Bugaboo vaunuja, niin onko ne nyt sitten niin käytännölliset Suomen ilmastoon? Varsinkin silloin, kun on paljon lunta ja teitä ei ole aurattu?
Mitkä vaunut on mielestäsi sekä trendikkäät, että käytännölliset niin metsälenkkejä kuin kaupunki reissuja varten? Näppärät, kestävät, kauniit ja kulkee maastossa, kuin maastossa.
Kommentit (2)
Mutta ovathan ne tosi käytännölliset esim. täällä Helsingin kantakaupungin ahtaissa hisseissä, ratikoissa, pikkuputiikeissa jne. Yhtä lumiset talvet kuin viime vuonna ovat poikkeuksia, joten aika isolla todennäköisyydellä niillä pystyy liikkumaan hyvin talvella. Täällä asuville Bugat ovat siis paitsi trendikkäät, niin myös ihan käytännöllinen järkiostos.
Toisaalta totta on sekin, että Bugat eivät ole omiaan maastossa metsälenkeillä. Ja Bugaboon talvipyörätkään eivät toimi runsaslumisella kadulla yhtä hyvin kuin jotkut perinteiset rattaat. Itse liikun keskustan katujen lisäksi paljon metsäteillä (mm. mökillä) ja siksi en Bugaboita halunnut, vaikka arkena kotioloissa ne olisivat hyvät olleetkin.
Itsellä on kompromissina Emmaljungan City Crossit, mutta ne ei taida kovin trendikkäät olla, mutta toimivat maastossa kuin maastossa. Niillä joilla ei täällä ole Bugia, on monella esim. Phil&Tedsit. Ja kai jotkut Mutsytkin on trendikkäät, jos se nyt on ratkaisevaa vaunujen valinnassa?
ole hajuakaan mistään Bugaboosta, mutta olen hirmu tyytyväinen omiini. Mulla on Gessleinin vaunut, jotka sai kaveriltani, joka sai ne kaveriltaan. Aivan älyttömän hyvät maastossa ja kevyet työntää. Kuulemma oivat myös lumessa.