Ovatko sinusta Prisman kassat "ala-arvoisia"?
Olen usein törmännyt mielenkiintoiseen ilmiöön, että kaupan kassalla työskentelevä ihminen mielletään kouluttamattomaksi ihmiseksi. Onhan toki paikkansa, että moni nuori opiskelija tekee sitä sivutyönä. Törmäsin juuri eräässä keski-suomen Prismassa nuoreen about 19 vuotiaaseen nuorimieheen joka siirtynyt Prisman kassalle Salen myyjän paikalta, kertoi että palkka on ennallaan ja tykkää työstään marketissa. Pointsit täytyy antaa, että oli oppinut vanhassa työssään puhumaan ihmisille eikä vain vetämään robottimaisesti tavaraa. Kunnioitusta itseltäni kaikille marketin kassoille ja osastolaisille. :-) Mitäs muut AV-mammat ovat mieltä?
Kommentit (9)
on yleensä liki teinejä jotka vasta opiskelee ja joista myöhemmin voi tulla lääkäreitä tai lakimiehiä. Vanhempien kassojen kohdalla ihmettelen vain miten ne jaksaa tehdä sitä hommaa, mutta tämä pätee kyllä useimpiin muihinkin ammatteihin.
jotka on olleet Prisman kassana. Kun ei muuta työtä löytynyt. Pääsivät sitten oman alan töihin myöhemmin ja kokemus työstä oli eduksi.
Kuin nin kassat ois "ala-arvoisia"?
Ei kait ne ihmisinä ole sen alempiarvoisia, kuin me muutkaan. Suomessahan ei tunneta kastijakoa.
Mutta totta on, että ikävä kyllä Suomessa halveksitaan rehellistä työtä.
Minusta Prisman kassahenkilöt on ihan yhtä hyviä kuin muidenkin kauppojen...itse aina höpöttelen kassahenkilöille kaikenlaista jos on aikaa, eikä jonoja. Kai se heillekin on kiva että jutellaan niinkuin muillekin. Ja bussikuskeille huikataan aina heit ja kiitokset kun rattailla mennään.
outoa väittää yhdenkään kaupan kassoja kategorisesti ala-arvoisiksi. Kestämätön väite.
mutta hei, nehän ne perheriidat aiheuttaa huutamaalla TÄÄLLÄ VAPAA KASSA!
Ei minulle ole mitään merkitystä sillä, mikä kassa on koulutukseltaan.
Tiedän tietenkin, että monet tekevät kyseistä työtä opiskellessaan esim. yliopistossa tai korkeakoulussa.
Olen tyytyväinen, jos asiakaspalvelija on kohtelias, ystävällinen ja mielellään vielä ripeä. Kuten yleensä onkin. :)