Homojen avioliittolakia ei sitten tule
Homojen avioliittolaki tyssäämässä eduskunnassa
23.11.2011 5:20  |  0 |
A A
Teija Sutinen
Helsingin Sanomat
Kimmo Mäntylä / Lehtikuva
Lakialoite samaa sukupuolta olevien parien oikeudesta avioliittoon on vastatuulessa eduskunnassa.
Eduskunnassa vajaat kaksi kuukautta sitten viritetty lakialoite samaa sukupuolta olevien parien oikeudesta solmia avioliitto ei ole edennyt hanketta edistäneen työryhmän toivomalla tavalla.
Tavoitteena oli saada lakialoitteen allekirjoittajiksi yli sata kansanedustajaa, mutta aloitteelle on ilmaantunut toistaiseksi vasta noin seitsemänkymmentä tukijaa.
Perussuomalaisista ja keskustasta ei ole yhtään allekirjoittajaa.
Lakialoite voi yhä teoriassa edetä, mutta sen ei voi sanoa edustavan eduskunnan enemmistön kantaa.
Perussuomalaiset ovat lakialoitteen takertelusta huolimatta huolissaan mahdollisuudesta, että jonain päivänä homot saavat solmia avioliiton ja saavat samalla avioparien tavoin oikeuden adoptioon.
Siksi he ovat yrittäneet saada parhaillaan käsittelyssä olevaan adoptiolakiin muutoksia, jotka käytännössä estäisivät homoparia hakemasta ulkopuolista adoptiota.
He haluaisivat muun muassa, että lakiin kirjoitettaisiin selvästi "kahden adoptiovanhemman" tarkoittavan eri sukupuolta olevia vanhempia.
"Me haluaisimme puhua ennemmin lapsen kuin aikuisen oikeuksista, ja lapsen pitäisi saada adoptiosta isä ja äiti", sanoo lakivaliokunnassa istuva Kaj Turunen (ps).
Perussuomalaiset suhtautuvat epäilevästi myös nykylaissa olevaan mahdollisuuteen adoptoida yksin.
Hallituspuolueet eivät tule hyväksymään perussuomalaisten toivomia muutoksia.
Vastaavasti läpi ei mennyt myöskään eduskunnan liberaalisiiven ehdottama lisäys adoptiolakitekstiin.
He esittivät sosiaali- ja terveysvaliokunnassa lain kehittämistä edelleen siihen suuntaan, että parisuhteensa rekisteröineitä kohdeltaisiin adoptioasioissa yhdenvertaisesti avioparien kanssa.
Käytännössä homoparien on ollut hyvin vaikea adoptoida perheen ulkopuolelta niissäkin maissa, joissa laki sen sallii.
Esimerkiksi Ruotsissa samaa sukupuolta olevat parit ovat saaneet adoptoida vuodesta 2003 lähtien, mutta yksikään pari ei ole saanut lasta kansainvälisen adoption kautta. Kohdemaat edellyttävät, että lapsen adoptoiva ihminen on hetero.
Homojen oikeudet eivät ole lainkaan Suomen uuden adoptiolain pääosassa, vaan siinä muun muassa kirjoitetaan lakiin säännökset adoptiolapsen ja adoptionhakijan välisestä ikäerosta. Lakiuudistuksen yleisenä tavoitteena on varmistaa lapsen etu adoptiossa.
Eduskunta joutuu käsittelemään lain ennen joulua, koska viranomaistoimintaan tehtävien muutosten takia lakiesitys liittyy ensi vuoden budjettiin.
Kommentit (7)
eiköhän lapsen etu vaadi äitiä ja isää eli naista ja miestä!
eiköhän lapsen etu vaadi äitiä ja isää eli naista ja miestä!
Pitää ajatella ensisijaisesti lapsen etua. Ja lapsen etu on isä ja äiti ilman muuta.
se voi olla homoliitto, rekisteröity parisuhde, homosuhde, tai ihan mikä vaan millä nimellä sitä halutaan kutsua,
mutta avioliitto se ei voi olla.
jotain kunnioitusta ja arvoja pitäisi tässäkin yhteiskunnassa olla, tuntuu, että mikään ei ole pyhää.
Eipä tule tasa-arvoista avioliittolakia, mutta meidän rekisteröityyn parisuhteeseemmepa syntyy lapsi joka tapauksessa kesällä :)
Lapsen etu on se, että on rakastavat vanhemmat, jotka ovat pitkän yhteiselon ja vakaan harkinnan jälkeen hankkineet lapsia.
Olen ollut saman naisen kanssa kahdeksan vuotta, elämme rekisteröidyssä parisuhteessa, meillä on yhteinen sukunimi, perheemme tukevat meitä ja me molemmat käymme töissä. Lapsenhankitaprosessimme lapsettomuusklinikalla kesti yli vuoden ja maksoi 8500 euroa. Siihen kuului muun muassa psykologin konsultaatio, eli psykologi testasi soveltuvuuttamme vanhemmiksi. Tekisi hyvää ihan kaikille vanhemmille, myös heteroille! Lapsemme  on TODELLA haluttu ja odotettu. Niin haluttu, että haluaisimme kumpikin jäädä äitiyslomalle häntä hoitamaan, jos se vain olisi mahdollista.
Ihanko oikeasti nämä muutamat kirjoittajat täällä ovat sitä mieltä, että kuka tahansa heteropari olisi parempi vanhempi lapsellemme kuin me? Ihanko oikeasti parempi vanhempi olisi joku 18-vuotias heterotyllerö, joka on baari-illan seurauksena tullut vahinkolaukauksesta raskaaksi ja synnyttänyt tänne maailmaan lapsen miehelle, jota hädin tuskin tuntee?
En sano, etteikö hän voisi olla parempi. Miettikää kuitenkin vähän ennen kuin alatte kritisoida lesbovanhempien vanhemmuutta. Ette varmasti edes tunne ainuttakaan lesboparia.
Pitää ajatella ensisijaisesti lapsen etua. Ja lapsen etu on isä ja äiti ilman muuta.
Näissä keskusteluissa ei ole vastakkain isä+äiti ja 2 äitiä. Vaan (kiinalainen) lastenkoti vastaan suomalainen lesbopari.
Suvussa on ollut aktiivimieshomo!!
----Lakiuudistuksen yleisenä tavoitteena on varmistaa lapsen etu adoptiossa----