Mitä kirkko antaa sinulle, jos et ole "tosiuskova"?
Kommentit (11)
Liityin takaisin kirkkoon päästäkseni kummiksi. Nyttemmin käyn lapsen kanssa seurakunnan jutuissa silloin tällöin, ilmaista toimintaa. Lasta ei ole kastettu, isänsä on muslimi.
jatkaa suomalaista kulttuuria ja perinteitä menoissaan, joita ovat monet esi-isämmekin kokeneet. Lapsille tasokasta kerhotoimintaa. Jatkuvuutta ja turvaa merkitsee jollaintapaa. On tietyti myös negatiivisiakin asioita, mutta tässä positiiviset.
Esim. perhetyötä.
Kerhotoimintaa ollaan käytetty lasten ollessa pieniä.
Haluan myös, että vanhoja kirkkoja ylläpidetään, ne ovat hienoja kulttuuriperintöjä.
Mitä olette oppineet Raamatusta ollessanne kirkon vaikutuksen alaisina kymmeniä vuosia?
olen nyt eronnut kirkosta, lapset kuuluvat edelleen ja he pääsevät tarvittaessa seurakunnan kerhoon ja muihin lasten tapahtumiin.
Kirkko on siinä melko suuressa asemassa. Ja kyllä ihan konkreettisestikin käytetään päiväkerhoja, hautausmaata, on järjestetty häät, ristiäiset ja hautajaisia.
siis kirkot rakennuksina. Kirkko instituutiona ei kosketa henk. koht., en kuulu kirkkoon.
Harvat kirkkorakennuksetkaan ovat erityisen kauniita, joitakin toki on.
Kristinusko ei minusta ole perinteinen suomalainen uskonto, sehän on tänne miekkalähetyksenä pakottamalla tuotu. Minulle se on ennemminkin muistutus miten tuollakin taholla on suomalaisia alistettu ja pakotettu. Minusta on jotenkin kornia, että ihminen kuuluu johonkin yhteisöön jonka oppeihin ei edes usko.
sekä saada omille lapsille kummit. Kirkkohäistä tykkäsin, oli se kuinka pinnallista tahansa. :) Lapsen kanssa käydään srk:n kerhoissa ja kirkko tekee tärkeää työtä historiallisesti arvokkaiden rakennusten ylläpitämisessä, ympäristötyössä sekä sosiaalityössä. Yhä edelleen kirkko on se, joka ei käännytä pois niitäkään joista yhteiskunta pysty pitämään huolta tai jotka eivät pärjää yhteiskunnassa.
Kivoja musiikkitilaisuuksia. Juhlia.
se antaa minulle uskovien yhteyden, tunteen samankaltaisuudesta. saan myös oivan annoksen jumalan sanaa ja siunausta. lapseni myös oppii jumalasta ja saa kavereita. olen melko yksinäinen, joten minäkin saan saman elämänkatsomuksen omaavia ystäviä.