Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa hyvat aidit! Mita helppoa ja hyvaa tehda 2 vuotiaalle ruuaksi tarhapaivan jalkeen.

Vierailija
08.11.2005 |

Kyselee kiireinen kokopaivatoissa kayva aiti.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
09.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

paistettua jauhelihaa, nakkeja, makkaraa, kanaa (vaikka grillatun broilerin tähteet tms), jotain siis näistä. Lisäksi vettä kiehumaan, sekaan liemikuutioa, pari kourallista makaroneja ja kasvissuikaleita. Keitto on valmis 15 minuutissa.

Vierailija
2/9 |
08.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keitä muutama peruna (voit keittää vaikka edellisenä iltana) ja raasta pari porkkanaa ja pieni palsternakka. Survo perunaa hieman, ei kuitenkaan ihan muussiks ja sinne noi raasteet ja vähän suolaa ja pippuria. Kananmuna tarvittaessa. Paista pannulla tai helpommalla pääset kun taputtelet pihvit leivinpaperille ja paista uunissa 200 astetta noin 10 min kauniin ruskeiks. Samaan aikaan keität pikariisit kattilassa. KErmaviilistä tulee hyvä kastike kun sekoittaa vähän sitruunanmehua ja suolaa ja pippuria ja jotain yrttiä esim kuivattua timjamia ja basilikaa,

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
08.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

uunivuokaan ja vuoka uuniin vajaaks tunniks 225c. Vähän suolaa ja pippuria maun mukaan.

Vierailija
4/9 |
08.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko kellaan viela lisaa. Jotenkin jumissa samoihin ruokiin aina.. Ja tarhapaivan jalkeen pienella kurniva nalka.

Vierailija
5/9 |
09.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

...kinkkukiusauksen sijasta voi välillä tehdä esim. jauheliha tai kirjolohikiusausta. italianpataa. munakastiketta, nam!

Vierailija
6/9 |
09.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä on jo muutaman päivän tarpeet kuitattu. Valmisruuat on yleensä tosi mössöjä, mutta ne pakastekeitot on tosi hyviä! Meidän poika on aivan fanina siihen kasvissosekeittoon, mun omatekemä ei kelpaa ollenkaan, mutta valmis on IN... eli niitäkin voi joskus miettiä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
09.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

paista jauhelihaa ja mausta. Keitä makaronia. Kun makaronit kypsiä ja valutettu sekoita aineet keskenään ja tarjoile.

Keitä makaroneja tai riisiä. Kun kypsiä sekoita sekaan tonnikalaa.

Pakastealtaasta saa myös erilaisia vihannespusseja, joita voi sitten lisäillä edellä mainittuihin ruokiin.

Tää on mun suosikki. Osta Wok-vihanneksia heitä paistinpannulle tai wokkiin kypsyttele hetki ja kumoa Sweet and Sour kastike sekaan tarjoile riisin tai couscousin kanssa.

Tee illalla valmiiksi porkkanatikkuja ja tarjoile niitä lapselle ruokaa odottaessa.

Vierailija
8/9 |
09.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluat tuntea itsesi paremmaksi ihmiseksi, niin kuorit ja paloittelet itse potut, porkkanat ja muut sellaiset.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kanaa riisivuolla

laita vuokaan

noin 2,5 dl riisiä

noin 5 dl vettä

hernemaissipaprikaa, sipulia tai jotain muuta maun mukaan esim. herkkusieniä

lado päälimmaiseksi kanan koipia tai rintapaloja

mausteita maun mukaan, sopii esim. oregano ja kanaliemikuutio

paista uunissa 200 astetta noin tunnin verran



Pastaa ja kanakastiketta

paista hunajamarinoidut broilerin fileesuikaleet sipulin kanssa

lisää mukaan ruokakermaa ja raastettua parmesanjuustoa

tarjoa keitetyn pastan kera