Hauskoja noi lasten omat sanat :D
Oma 3-vuotias sanoo mm. että "on kynnet värisinä" kun tarkoittaa sanoa, että jollakulla on lakatut kynnet.
Ja äsken pyysi mua "tuu äiti solmustamaan tää peräkärry tähän traktoriin" eli halusi minun solmivan nauhalla peräkärryn kiinni lelutraktoriin.
:)
Kommentit (8)
BUAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHAHAHHAAHAH
Vähänkö hauskoja!!! =DDDDDDDDDDDDDD
Huutaa sit ku tulee pingu tai luetaan jotain kirjaa, että PIMPI PIMPI PIMPI!!! Yleensä kuulostaa vielä että ois kaksi peetä tuossa sanan keskellä.
Piiloon on myös vähän epäilyttävän kuuloinen...
melkein 4v lapsi löysi ulkoa puusta tippuneen vaahteranlehden ja sanoi:"Äiti, mä toin sulle oranssisoitumassa olevan lehden." Lehti oli siis syksyn sävyissä :)
viimeisimpänä tyttö 3 v. selitti eilen, että hänellä ei ole päällä mekko vaan "helmainen paita".
- Poika pyysi nostamaan vähän, että ulottuu lampun katkaisijaan: Äiti, yllätä mut!
- Toinen muisteli eläimen nimeksi "hajuhäntä" (haisunäätä) ja joulukuusen alla oli "tikkusia" (neulasia)
Huutaa pyllyttää kun saa mennä pyyhkimään.tämä tuli kun käskin pyllistämään.
Sit muita arkisanoja Ovala=orava, havala=harava, näppyli=koiran nappula, Kaivuliakkoli=traktori, jossa kaivuri
verbiä rusetoida, muita ei nyt tule mieleen vaikka niitäkin on ollut.