Misi lestadiolaisilla on aina sellainen maantienvaaleanruskea tukka?
Kommentit (7)
itelläki on sen väriset hiukset, mut pistän raitoja piristeeksi..
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=100&t=644
tästä näkee hieman tummempia ja hieman vaaleampia versioita. Mut en oo koskaan nähnyt lestadiolaisia joilla olisi ihan luonnonvalkea tukka tai tummanruskea ruskeilla silmillä. Tunne noin viitisentoista lestadilaista, ja nähnyt useita heidän sukulaisiaan + tietty kuvissa.
Tuo tosiaan on suomalaisten yleisin hiustenväri. Et vain huomaa, kuinka moni värjää hiuksiaan. Minä en värjää, nuorena kokeilin, mutta ei tuntunut luontevalta. Äidilläni on samanväriset hiukset, mutta hän on värjännyt niitä tummanruskeiksi teini-ikäisestä asti. Isäni ei ole koskaan nähnyt hänen oikeaa hiustenväriään. Kaikki neljä tätiäni värjäävät myös hiuksiaan. Kavereistanikin todella moni on värjännyt jo nuoruusajoilta. Anoppi värjää...sisko värjää...Ja nämä hiusvärit ovat useinkin hyvin luonnollisen näköisiä, ei niistä huomaa, että on värjätyt kutrit kyseessä.
Katsopa vaikka äitisi ja isäsi nuoruusaikaisia kuvia, vaikka luokkakuvia ja hämmästy: maantienväri eri sävyissään on suomalaisten yleisin hiustenväri.
Lestat kun eivät värjää hiuksiaan - se kun on syntiä - heillä on se alkuperäinen väri. Eivät tietenkään värjää myöskään maantienväriseksi, joten blondeja, ruskea- ja mustatukkaisia kuten myös punatukkaisia on aivan yhtä paljon kuin värjäämättömissä hiuksissa yleensäkin.
Kyllä minulla ja muutamalla siskollani on melkein mustatukka ja ruskeat silmät :) Eikä oo väriä käytetty. Samasta puusta on isommat veljeni. Ja minun lapsilla on jo symtyessään ollut tosi musta ja vahva tukka. eI KAIKILLA oo maantiehiukset =)
Katsopa vaikka äitisi ja isäsi nuoruusaikaisia kuvia, vaikka luokkakuvia ja hämmästy: maantienväri eri sävyissään on suomalaisten yleisin hiustenväri. Lestat kun eivät värjää hiuksiaan - se kun on syntiä - heillä on se alkuperäinen väri. Eivät tietenkään värjää myöskään maantienväriseksi, joten blondeja, ruskea- ja mustatukkaisia kuten myös punatukkaisia on aivan yhtä paljon kuin värjäämättömissä hiuksissa yleensäkin.
jokaisella tytöllä värjätyt hiukset, jopa mun äidillä joka oli enemmän sellainen hissukka.
laita linkki siitä sävystä :) mun miehellä on liki mustat hiukset,mulla tummanruskeat ja lapsilla toistaiseksi ihan vaaleet hiukset. Enkä kyl yhtään maantien väristä nyt hoksaa :) mutta se on se värjäämättömyys ymmärrän. Kaikki eivät ole luonnonkauniita. Yleisesti vl-liikkeessä ei hyväksytä hiusten värjäämistä.. Mutta asenteet muuttuu pikkuhiljaa tässäkin asiassa.