Lue keskustelun säännöt.
Alusta asti etäisä, toimiiko?
05.11.2011 |
Meidän tilanne näyttää siltä että ero tulee ennen kuin tämä lapsi syntyy. En kestä miestä! Ehkä muutettiin liian pian yhteen tai ehkä edettiin liian nopeasti ja sitten yllättäen huomasin olevani raskaana. Pärjäänkö lapsen kanssa, jos olen alusta asti yh? Oppiiko mies hoitamaan lasta, jos on alusta asti etäisä?
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
jos se haluaa olla ja on ensihetkistä vauvan kanssa niin varmasti pärjäätte, mutta jos se on niinkuin mun ex, eli leikkii isää ja käy silloin tällöin tuijottamassa nukkuvaa vauvaa niin eihän siitä hyötyä ole. Toivon, että löytyy paras mahdollinen ratkaisu teille.
miehestä alusta asti, jos tuntuu oikeasti että hän on "väärä" (eikä siis kyse ole vain raskaushormonien aikaansaamista tunnemyräköistä). Jos vauva on perusterve ja sinulla on edes jonkinlainen tukiverkosto itselläsi - isän lisäksi - niin pärjäät mainiosti. Isä oppii olemaan isä, kun annat hänelle tilaisuuden tutustua rauhassa lapseen. Ekat kuukaudet hän voi tavata lasta sinun luonasi, sittemmin hän voi viedä lapsen omaan kotiinsa. Yökyläilyt vasta noin vuoden ikäisen lapsen kanssa.
Luultavasti pärjäät paremmin kaksistaan laopsen kanssa kanssa kuin huonossa parisuhteessa, johon syntyy vauva, joka kuitenkin aina koettelee parisuhdetta vielä lisää.
Kunpa itsekin olisin tajunnut tämän aikoinaan, kun raskausaikana hoksasin langenneeni narsistiin....