Miten aiot estää lastasi viettämäst Halloweenia?
Kun sitä juhlitaan nykyään jo päiväkodeissa ja kouluissa, siitä tulee väkisinkin osa tämän päivän lasten kulttuuria ja juhlaperinnettä.
AIkuisen ahe mitä todennäköisemmin kiertelevät karkkia kerjäämässä ja se on heistä ihan normaalia koska ovat siihen kasvaneet .
Maailma muuttuu, pitäisköhä niiden peräkylän mammojenkin?
Kommentit (6)
Kulttuuri muuttuu koko ajan, samoin niiden juhlien vietto. Kyllä 1700-luvun ihmiset ei varmaan tunnistaisi meidän joulunviettoa...
sopii lapsille. Me ainakin vietetään. Koristellaan koti, tehdään ällöherkkuja ja lapset kiitää hirviöasuissaan. Kerjäämistä ehdottivat tänä vuonna ja sanoin, että virpominen riittää keväällä. Ei muulloin!
Jenkeistähän tämä on Suomeen tullut viime vuosina, mutta mitä se haittaa. Jos ei halua viettää, ei vietä. Jos haluaa, niin siitä vaan.
ei lapset osallistu Halloweenin viettoon ollenkaan, eikä heitä häiritse se, vaikka eivät pääsekään. Ällöttävä koko juhla!! Onneksi kenelläkään lapsista ei ole ollut mitään halua osallistua. En myöskään ymmärrä, että miksi tämmöinen juhla pitää Suomeen saakka rantautua!!??
ja meidän omakotitaloalueella ei ole koskaan ollut ketään kerjäämässä.
Missä lähiössä näitä tosiaan vietetään ja missä nämä kakarat kulkee kerjäämässä karkkia. Itse en ole koskaan nähnyt.
Suomessa joo vietetään usein tähän aikaan naamiaisia tms. mutta ne voi olla vaikkka kekrijuhlat nimeltään.
Tuota kiertelyä ei kyllä yleisesti harrasteta, mun tuttavapiirissä ja täällä okt-alueella ei kukaan ole koskaan kiertänyt kerjäämässä halloween-tyylisesti.