Mitä ajatuksi asinussa herättää sana patenttineule?
Kommentit (12)
...jonka pudotin kadulle noin 20 vuotta sitten enkä löytänyt enää, vaikka palasin samoja jälkiäni takaisin. Olin itse kutonut sen. Patenttineulehan on tunnetusti aika työlästä kutoa (neuloa) mutta komeaa.
on jo.
juuri näkyi jotain neuleboleroita kaupassa patenttineuloksena neulottuina.
Mutta millaista se taas olikaan, tavallaan "nurjaa" neulostako? Vähän kuin isoa ribbiä?
joihin vielä "parhaimmillaan" tungettiin lisäolkatoppauksia..
t. äiti vm. -73
Tulee mieleen, miten hankalaa on korjata silmukkapako tai virhe alemmassa kerroksessa patenttineuloksessa. :)
Sillä saa kyllä hyvin lisää paksuutta neulokseen, jos on vaikka turhan paksua lankaa käytössä. Ja ihan nätti perusneulos.
Tulee mieleen, miten hankalaa on korjata silmukkapako tai virhe alemmassa kerroksessa patenttineuloksessa. :)
Sillä saa kyllä hyvin lisää paksuutta neulokseen, jos on vaikka turhan paksua lankaa käytössä. Ja ihan nätti perusneulos.
Korjaus: jos on turhan ohutta lankaa...
T: edellinen
Yläasteella piti neuloa säärystimet patentilla ja olin välillä ihan hädässä sen kanssa kun tuli virheitä eikä sitä saanut purettua, tai ainakaan ei enää saanut poimittua oikein takaisin jos purki. Sen jälkeen olen tehnyt vain valepatenttia, vaikka paljon neulonkin.
ole neuleiden ystävä muutenkaan, niin mulle tulee mieleen jotain samaa kuin "patenttiratkaisu", varma, sovinnainen, tylsä..
nimeltä Knitting Brioche, josta kovasti innostuin. En ole koskaan neulonut patenttia aiemmin, vaikka paljon neulonkin. Tässä kirjassa oli erittäin tyhjentävä teoriaosio vaihekuvineen sekä ennen kaikkea todella hienoja malleja! Ei mitään 80-luvun puseroita.
Esim. tämä ajattelin toteuttaa itselleni: http://1.bp.blogspot.com/_STKzcdqjddI/S7p0m__5p5I/AAAAAAAACgA/ryK0mPjp6…
varmaan tulee trendikkääksi ihan kohta.