Kukkasipulit jouluksi
Hei kaikki viherpeukolot ja kukkakeijut! Ostin minitulppaanin sipuleita ja haluan niistä jouluasetelman. Käytössäni ei ole kellaria vaan terassi ja sisätilat.
Laitoin sipulit eilen ruukkuihin ja kastelin. Ajattelin säilyttää ne ulkona kylmälaukussa pakkasiin asti ja nostan ne sitten sisälle.
Kauanko sipulien versominen arviolta kestää sisätiloissa? Yrittäisin siis optimoida kukkimisen joulun tienoolle...
Jos ne lähtevät sisällä liian nopeaan kasviin niin pidän ne edelleen kylmälaukussa jossa ovat pimeässä ja viileässä.
Eli kokeneilta vinkkejä joulukukkien kasvatukseen!
Kommentit (4)
Niiden kanssa tulisi kyllä jo kiire. Ne vaativat ensin 2-3 kuukautta kylmäkäsittelyä jääkaapissa (muistaa kastella) ja sitten kolmisen viikkoa lämpimässä ja valoisassa kukintaa odotellessa.
On mulla sellainenkin muistikuva, että jossain luvattiin jo 6 viikon kylmäkäsittelyn riittävän. Ja valon määärää (tarkoittaa valoisien tuntien määrää ja valon määrää niiden tuntien aikana) lisäämällä saa kehityksen nopeutumaan sitten kun vihreää jo on näkyvissä.
Mut muista, että jos ne ei kuki jouluksi niin kauniita ne tammikuullakin!
Sipuleita olenkin säilyttänyt ulkona ostosta asti, eli nyt kylmäkäsittelyä on jopa 4 viikkoa. Eli ulkona vielä marraskuu niin sitten sisälle.
Ajattelin pakkasten tultua pitää siis ruukut kylmälaukussa vuoroon sisällä ja ulkona siten ettei pakkanen pääsiis sipuleita puremaan mutteivat liian lämpöisessäkään ole.
Saas nähdä miten onnistuu!