Kumpaa pesukonetta suosittelet
5hengen perheelle,sivusta vai päältä täyytettävää? ja miksi?kiitos.
Kommentit (6)
Sivustra, siksi että sen viereen on helppo ottaa kori ja vetää kaikki kerralla ulos. Päältä täytettävää saa kaivaa pää pesukoneessa. Lisäksi sivusta täytettävän päälle jäävän tilan voi hyödyntää. Pidät siinä sitten pesuaineita tai muuta, jos vaikka tahdot kuivauskaapin.
Sivusta täytettävään yltää myös lyhyempikin lapsi, eli voit ottaa heidät varhain avuksi ja opiksi pyykkäykseen mukaan.
Älä osta liian suurta konetta (Liian monta kiloa), jos olet tarkka värien lajittelija. Meille riittää 6kg, koska pesen niin huolellisesti värien ja lämpötilojen mukaan erilaisia koneellisia. Katso että linkousta on ainakin 1400 kierrosta minuutissa.
Meillä 7 lasta
yhdessäkin taloyhtiössä kehuttiin, että vuokralaisen (yksiössä asuvan) on kiva pestä pyykkiä, kun on iso kone.
mä en ole vielä 6:tta kiloa isompaa tarvinnut, vaikka perheessä 6 henkeä. jos tosiaan lajittelee pyykit värittäin ja lämpötiloittain, niin pirusti sitä saa kertyä, että täysiä koneellisia isompiin koneisiin saa. mäkin pesen pyykit vain viikonloppuisin, välillä joka toinen viikonloppu.
on eroa vain sillä onko tumma vai vaalea pyykki. Olen aikamoinen pedantti noiden lajitteluideni kanssa, saa nauraa, mutta toisaalta vaatteet pysyvät kauan kauniin näköisinä ja nypyttöminä. Omat koneelliset on mm.
valkoiselle
keltaiselle
oranssille ja punaiselle
vaaleanvihreälle ja -siniselle
tumman siniselle ja -vihreälle
harmaalle,mustalle
Saatan laittaa tuosta värijärjestyjsestä yhteen vaalean oranssin ja keltaisen tai muuten vierekkäiset värit, mutta vitivalkoinen on aina yksin. Samoin punaiset ja tummat oranssit.
Lisäksi peesen tosiaankin eri pyykeissä ihoa lähellä olevat vaateet ja päällysvaatteet. Aoikoinaan myös vauvan ja pikkulapsen vaatteet omissa erissään. (7 lasta)
mutta siis kaivataan lisää vastauksia kumpi parempi,auttakaa :)ap
on eroa vain sillä onko tumma vai vaalea pyykki. Olen aikamoinen pedantti noiden lajitteluideni kanssa, saa nauraa, mutta toisaalta vaatteet pysyvät kauan kauniin näköisinä ja nypyttöminä. Omat koneelliset on mm. valkoiselle keltaiselle oranssille ja punaiselle vaaleanvihreälle ja -siniselle tumman siniselle ja -vihreälle harmaalle,mustalle Saatan laittaa tuosta värijärjestyjsestä yhteen vaalean oranssin ja keltaisen tai muuten vierekkäiset värit, mutta vitivalkoinen on aina yksin. Samoin punaiset ja tummat oranssit. Lisäksi peesen tosiaankin eri pyykeissä ihoa lähellä olevat vaateet ja päällysvaatteet. Aoikoinaan myös vauvan ja pikkulapsen vaatteet omissa erissään. (7 lasta)
Toi hipoo jo mielisairautta. Tai ei hivo vaan on...
mutta siis kaivataan lisää vastauksia kumpi parempi,auttakaa :)ap
sivustatäytettävä. Ensimmäinen perustelikin jo hyvin, mä perustelen vielä sillä, että sivusta täytettävät koneet linkoaa isommilla kierroksilla, pyykistä tulee kuivempaa pesun jälkeen. Lisäksi mä elän kuvitelmassa, että päältätäytettävät on sellaisia eläkeläisten "pesen koneellisen viikossa" koneita, eli eivät oikeasti kestä kunnon käyttöä.
ja vetää kaikki kerralla ulos. Päältä täytettävää saa kaivaa pää pesukoneessa. Lisäksi sivusta täytettävän päälle jäävän tilan voi hyödyntää. Pidät siinä sitten pesuaineita tai muuta, jos vaikka tahdot kuivauskaapin.
Sivusta täytettävään yltää myös lyhyempikin lapsi, eli voit ottaa heidät varhain avuksi ja opiksi pyykkäykseen mukaan.
Älä osta liian suurta konetta (Liian monta kiloa), jos olet tarkka värien lajittelija. Meille riittää 6kg, koska pesen niin huolellisesti värien ja lämpötilojen mukaan erilaisia koneellisia. Katso että linkousta on ainakin 1400 kierrosta minuutissa.
Meillä 7 lasta