Kylässä kehitysmaassa keskituloisessa perheessä.
Kyläilin kirjekaverini luona eräässä Afrikan maassa keskituloisessa perheessä. Olin varautunut köyhyyteen.
Heillä oli vain tarpeellista tavaraa ja keskeisimmät huonekalut. Keittiön kaapistot, olohuoneen sohvat, pöydät ja kirjahylly (läheskään kaikilla ei ole kirjahyllyä)ja makuuhuoneen vaatekaapit ja sängyt oli teetetty puusepällä mittojen mukaan.
Ruoka oli erinomaisen hyvän makuista kotona tehtyä. Ruoantähteet menivät kanoille, vuohille ja lampaille, vaikka perhe asuikin kaupungissa. Heillä ei ollut omia eläimiä, mutta joku jolla oli keräsi tähteet ovelta ovelle. Muutkin roskat keräsi joku.
Vaatteita oli kauniita ja hyvälaatuisia, mutta paljon vähemmän kuin minulla. Ne oli teetetty mittojen mukaan.
Lapset kävivät koulua ja vanhemmat töissä. He maksoivat päivähoidosta.
Ikea teki tuloaan tuohonkin maahan ja jotkut perheet ovat jo luopuneet kokopuisista huonekaluistaan ja ostaneet "hienommat" Ikeasta. Tietty hampurilaisketju teki myös tuloaan. Erityisesti raskalaiset perunat houkuttivat heitä ko paikaan, mutta siellä käyminen oli kallista.
ja ruoka on eineslaatikkoa;) Ollaan aika köyhiä. Kuinka yllättävää!