Eikö ketään toista kyllästytä muumit astioissa ja pyyheissä?
Arabian ja finnlaysonin tuotteet ovat vain muumeja täynnä nykyisin, siis lapsille suunnatut. Haluaisin ostaa arabian lasten astiastot kummilapsille ja omilleni joululahjaksi, mutta tarjolla on vain muumia. Omassa lapsuudessani oli Uppo-Nallea ja muutakin. Sama juttu on finnlaysonin lakanoiden ja pyyhkeiden kanssa. Suomessa on paljon loistavia lastenkirjakuvittajia, joilta löytyisi ihania kuvia astioihin ja muihin. Miksi tämä muumiteema tunkee joka tuutista? Olen ihan täynnä sitä!
Kommentit (11)
inhosin niitä jo lapsena. Meillä ei muumeja löydy astioista eikä tekstiileistä.
aikuisten naisten sukissa ja muissa vetimissä. En todellakaan halua esim rintsikoita joissa on joku sarjishahmo tm.
Haluaisin niitä uusia emalimukeja esimerkiksi. Mutta toki olisi hyvä, että valikoimaa olisi eikä vain tätä kaupallisista kaupallisinta muumitavaraa. Siis ihan taiteellisista syistä valittua kuvitusta.
tekisi sun mieleisiä, oletko katsellut? Vai onko pakko olla arabiaa?
Mauri Kunnaksen hahmot on kaupallistettu myös. Ulkomailta löytyy mm. Barbapapaa ja Pingua.
On muotia haukkua muumeja.
Mun lapsella on ihanat Finlaysonin pingviinilakanat.
se on hitti lapsilla ja uudelleen murkuilla. Välissä tulee kamalia pokemoneja, brätseja jne.
Moni mun tuntema yläasteikäinen käyttää taas muumilakanoita. Käykääs katsomassa jonkun tyttöjen peliporukan petejä.
Taas harmittaa kun Kermansavi lopettaa astianvalmistuksen, ne lastenastiat on ihania! Arabiahan ei ole kotimaista ollit vähään aikaan, mutta Kermansavi on.
Minusta on oikeastaan aika suloista, että 16-18 -vuotiaat lapsetkin elävät uudelleen lapsuusmuistoja, katselevat yhä uudestaan Muumipiirrettyjä ja nukkuvat Muumilakanoissa. Astia villitykseen en ole lähtenyt sen kummemmin, kaikille on olemassa mukit ja yhdet lautaset.
Yleensäkin koko muumikrääsän keräily aikuisiällä on mielestäni merkki pahasta mielenvikaisuudesta. Tunnen yhden tyypin joka lastaa ostoskassiinsa KAIKEN vastaantulevan muumitavaran. Ihan kun kämppänsä ei jo olisi täyteen ahdettu ilmankin. Sairasta!
tykkään hirveesti sen kirjoista.