Unikeko teini, onko tämä jo vähän outoa?
Meidän esikoinen on aina ollut kova nukkumaan, siis vauvana piti herätellä syömään, nukkui 1-vuotiaanakin neljän tunnin päiväunet ja vielä ekallakin nukkui päiväunet joka päivä koulun jälkeen. Sen jälkeenkin on nukkunut päiväunia tähän päivään asti useamman kerran viikossa ja on siis aina tosissaan rakastanut nukkumista eikä sänkyyn tarvitse illalla patistaa. Nyt viisitoistavuotiaanakin menee yleensä arkisin jo yhdeksältä nukkumaan ja viikonloppuisinkin sippaa kymmeneltä, ne päiväunet ottaa jos sauma tulee.
Nyt viikonloppuna oli ensin leffaan menossa kavereiden kanssa mutta sitten alkoi perumaa n kun leffa kestää puoli kahteentoista eikä hän jaksaisi niin myöhään valvoa :D lupasin hakeakin leffasta mutta silti miettii jos kuitenkin tulisi suoraan nuokulta kotiin ja jättäisin tuon niin kamalan myöhäisen leffan välistä.
Joo tiedän kyllä että kaikilla on omat rytminsä ja unenlahjansa mutta luulisi nuorella kuitenkin menojen voittavan nukkumisen?
Muuten on terve, iloinen ja reipas tyttö.
Kommentit (4)
ongelmansa itsekullakin. Olisit onnellinen, että sun lapsi nukkuu riittävästi!
Teininä nukuin ain arkena 10 tai 11 tuntia ja viikonloppuna 12-13 tuntia. Pienenä olen myös nukkunut kuulemma tosi paljon, yöllä niinkuin päivällä. Vieläkin unentarve todella suuri. Ja kyllä minäkin jouduin menoja karsimaan sen takia, koska en yksinkertaisesti jaksanut. Illalla en lähtennyt mihinkään, jos meni yli kymmeneen. Eli mielestäni ihan normaalia.
tulee pärjäämään elämässä, anna pitää vaan tuosta rytmistä kiinni.
t. iltavirkku, joka antaisi paljon, että voisi olla aamuvirkkua tyyppiä
ongelmansa itsekullakin.
Olisit onnellinen, että sun lapsi nukkuu riittävästi!