Inhoan suihkussakäyntiä...
Tai ehkä se on hieman jyrkästi sanottu, mutta lykkään toimitusta aina niin paljon kuin vain voin. Mieluummin käyn sitten vaikka "pikkupesuilla" ja pesasen strategiset paikat.
Nytkin olis oikeastaan pakko mennä suihkuun, kun tukka on likanen ja illaks pitäs mennä töihin... Muksutkin nukkuis vielä. Ei vaan huvittais pätkäkään. Enkä mä ees tiedä mikä siinä niin kamalaa on...
Kohtalotovereita?
Kommentit (25)
Pesen hiuksetkin usein niin että laitan kumpparit jalkaan, menen pesuhuoneeseen ja kumarrun hanan alle. Eipähän tartte kastella muuta kohtaa kuin ne hiukset ja päänahka :D
Lämmin vesi on ihan jees, mut pois tuleminen tietää takuuvarmaa palelua, ei kiitos.
Välttelen, joskus käyn vasta 3 päivän päästä. Saunassa en tykkää olla, vaikka pyörähdän siellä lasten takia n. kerran viikossa.
kissa on siisti eläin ja pesee itseään jatkuvasti.
Jos olisit ollut kissa, viihtyisit kyllä suihkussa paljon paremmin.
Luulin olevani ainoa maailmassa ;)
Inhoan itseni kastelua. Sitä pitää oikein vetää syvään henkeä, kun seisoo siellä suihkussa ja tietää että NYT se vesi alkaa tulla mun päälle. En tykkää uimisesta kuin jossain 27 asteisessa vedessä ja siitä ylöspäin.
Siis että kävisin vain suihkussa pesulla. Heti kun ilmat viilenee niin lämmitän saunan joka toinen ilta kun pitää käydä kokopesulla. Jokatoinen ilta käyn vain pylly-kainalopesulla. Ei vaan tarkene mennä suihkuun ilman että kävis saunassa!
Minä oon vasta nyt nelikymppisenä oppinut, että mulla se johtuu kanssa tosta jonkun mainitsemasta palelemisesta.
Kesähelteillä käyn kyllä mielelläni pesemässä hiet pois, silloin suihkun viilentävä vaikutus on tervetullutta. Mutta näin talvella ei auta, vaikka pesuhuoneessa olis lattialämmitys kuinka kohdillaan, niin kylmä tulee aina pois tullessa viimeistään ja mä inhoan sitä tavattomasti. Siis niin paljon, että lykkään suihkuun menoa vaikka seuraavaan päivään, jos vain mahdollista.
Terv. yöpukulainen, joka nytkin venyttää suihkuun menoa, mutta pakko mennä, kun iltapäivällä tulee vieraita.
kissa on siisti eläin ja pesee itseään jatkuvasti.
Jos olisit ollut kissa, viihtyisit kyllä suihkussa paljon paremmin.
Nekin pesee vaan sen paikan, mikä pesua kaipaa
on mennä höyryävän kuumaan suihkuun. Ihanan rentouttavaa ja mukavaa. Ja olen siellä niin kauan, että minulle tulee kuuma. Sitten on ihana päästä vilvoittelemaan kun tulee ulos pesuhuoneesta.
Olen täysin päinvastainen. Eihän mitenkään voi aloittaa päivää unisena ja tunkkaisena. Sehän on yksi päivän parhaista hetkistä kun menee aamusuihkuun, tulee raikkaana pois, laittaa deoa ja hyvää tuoksua ja puhtaat vaatteet päälle. Ihana olo!
Enpä olisi ajatellut että on noin paljon päinvastaisiakin.
Juuri mietin, että pitäisi mennä kokosuihkuun kun tukkakin on likainen. Enkä millään viitsisi. Suihkussa on kylmää ja arka ihoni muuttuu varsinkin kasvoista punaraidalliseksi. Suihkun jälkeen, kun olen rasvannut itseni ja tukka on märkä, en saa mitään järkevää tehtyä pariin tuntiin.
En silti koe olevani noin yleisesti ottaen likainen tai sottainen, käyn pikkupesulla päivittäin ja ihoni selvästi voi paremmin kun pesuväli on pidempi.
sitä itse suihkussakäyntiä, mutta monet sen lieveilmiöt ärsyttävät. Etenkin rasvaaminen. Mun pitäis rasvata vähintään naama, käsivarret, jalat kokonaisuudessaan ja pakarat, mutta nykyään en vaan jaksa. Totuin raskausaikana siihen, että ei juuri tarvinnut rasvailla (paitsi jalkoja polvista alaspäin). Luulin, että en kaipaisi raskausajasta mitään, mutta tuota kaipaan! Jos on tukanpesupäivä, märkä tukka ärsyttää. Samoin ärsyttää se, että meidän suihkusta ei tule tarpeeksi kuumaa vettä. Suihkussa kyllä tarkenee käydä ihan hyvin, mutta olis joskus kiva saada oikein KUUMAA vettä niskaan. No, onneksi saunaankin pääsee.
mutta en kyllä suuremmin välitäkään.. tukanpesu ärsyttää eniten, kun se on pitkä ja paksu ja takkuuntuu helposti. lykkään mahdollisimman paljon suihkuttelua, mutta peseydyn kyllä (mahd. pikaisesti) päivittäin.
en myöskään ole isojen vesialueiden ystävä. järvenselät ja rannaton meri melkein pelottavat. joskus oon miettinyt, onko horoskooppien elementeillä jotain tekemistä asian kanssa. itse edustan maamerkkiä ja olen kyllä melkoinen maakrapu.
En pidä siitä että vesi on märkää.
Olen muutenkin aikamoinen vilukissa.
Suihkussa käyminen on tosi vaivalloita. Mulla no veilä paksu tuka, sen peseminen on rasittavaa, ja kuivaaminen vielä rasittavampaa.
Käynkin max. joka toinen päivä suihkussa.
Aina on kylmä ja olo on tosi epämukava pitkän aikaa.
vaikka päivällä, jos oikein inhottaa mennä suihkuun. En käy saunassa, mutta lämpimässä suihkussa oloa sietää paremmin.
Ihan samalla tavalla venytän kokopesuvälejä. Ainoastaan kuumana kesäpäivänä on kiva mennä suihkuun.