Itsetehdyt vauvanruuat: Mikä kaveriksi maissille?
Viiemksi kun tein, siitä tuli pahan makuista mössöä. Laitoin varmaan liian montaa eri makua. Ostin nyt kuitenkin toisenkin kerran tuoreen maissin, mutta miten siitä saa hyvän ruuan?
Kommentit (4)
joskus on ihan tuore maissi maistunut jo valmiiksi homeelle. Minä olen käyttänyt pussimaisseja. Ja kaveriksi käy vaikka peruna ja porkkana. Voit laittaa yrttejä sekaan, esim.oreganoa vähän.
Tai keitä juurekset paloina ja anna sormiruokailla!
heitin koko maissin käytön pois. Vaikea soseuttaa, koska kuoret on aika sitkaita. Lisäksi lähes pelkkää sokeria, ei kuulu suomalaiseen ruokavalioon. Ehkä tulee listalle vaihteluksi sitten kun lapsella on jo kunnon hammaskalusto. Itse kyllä rakastan grillattua maissia.
aina perunaa ja porkkanaa, nyt kun vauva jo 8 kk niin mukaan aina lihaa. Pelkkä maissi ei varmaan ole koostumukseltaan kovin hyvää, lisäkkeenä kyllä ok. Makua saa hyvin yrteistä, basilikaa, persiljaa, rosmariiniä ja tilliä :)