Kotilääkärit, huomio! MIkä minua vaivaa?
Ensin taustatietoa. Olen viimeisen kahden vuoden aikana lihonut 20 kg, mutta niin, että viimeisen 3 kk:n aikana on tullut tuo 10 kg. Oireet ovat siis alkaneet/pahentuneet viimeisen 3 kk: ajan ja voivat toki liittyä ylipainoon. Olen 37-vuotias. Ikäkin voi liittyä tähän. Silti vähän hämmentää, kun tuntuu, että niitä oireita on niin paljon. Lääkäriaika on minulla reilun viikon päästä.
Ja sitten oireisiin:
- väsymys, tosin myös nukun vähän eli noin 6-7 tuntia arkisin ja viikonloppusin 7 tuntia.
- öisin heräily vähintään kaksi kertaa kuuden tunnin aikana mutta yleensä kahden tunnin välein
- jatkuva pissahätä, öisin käyn 3-4 kertaa, joskus 15 min. välein. Päivisin pystyn pidättämään enemmän.
- turvonneet nilkat. Ovat jatkuvasti turvonneet
- Paha olo öisin ja aamuisin. Oksettaa ja oksennus nousee suuhun monesti. Pari kertaa olen ihan oksentanutkin.
- laihtumisen vaikeus. Syön toki aivan holtittomasti välillä mutta vaikka syön mahdollisimman vähän tai normaalisti, lihoan silti.
- kuukautiset ovat jääneet kokonaan pois. Viimeksi olivat heinäkuun alussa.
- Maha kasvaa ja on jo ihan kunnon "raskausmaha". Ei ole sellainen löysä vaan ihan kuin olisin raskaana (jota en ole).
- Varsiluomia on ilmestynyt kymmeniä tämän 3 kk:n aikana kaulaan.
- Finnejä on runsaasti eivätkä ne lähde pois
Kaikki siis varmasti voisi johtua lihomisesta, mutta kun en kykene laihduttamaan. Toivon tosiaan, että saisin apua lääkäristä tähänkin. :(
On kurjaa, kun en jaksa mitään, pinna on koko ajan kireä ja lapset saavat siitä kärsiä. Haluaisin olla energisempi. Onko kyse vain heikosta itsekurista ja heikosta luonteesta? Vai voiko taustalla olla jokin sairaus?
Kommentit (7)
Et viittis. :D
Monesko rv menossa??
Terkut Porvoosta
Ekana tulee mieleen hypotyreoosi eli kilpirauhasen vajaatoiminta. Sit Cushingin oireyhtymä tuli tosta turvotuksesta mieleen myös.
niin ja raskauden mahdollisuus on aina ;) Sehän kaikki selittäis. Jos siis ei ole provo.
Kolmesta syystä:
1) En saa lapsia luomusti
2) En ole harrastanut seksiä sitten viimeisten kuukautisten, jotka olivat runsaat
3) Tein raskaustestin syyskuun alussa, vaikka tiesin, että neitseellinen raskaus olisi ihme ;)
En siis ole raskaana. Tämä on varmaa.
Diabetes minuakin mietityttää, koska minulla oli ruokavaliohoitoinen raskausdiabetes kuopuksen raskauden aikana. Tästä siis on aikaa kaksi vuotta.
Kilpirauhanen on testattu viimeksi toukokuussa 2009. Tällöin myös tehtiin sokerirasitus ja arvot hyvät. Raskausdiabetes johtui yhdestä arvon heitosta ja pääsin heti seurantaan, koska isälläni on kakkostyypin diabetes. Seurannassa arvot olivat hyviä ja vauvakin ihan sopiva eli 3,4 kg eikä häikkää sokereissa.
PCO:ta en usko, koska olen ollut lapsettomuustutkimuksissa ja hoidoissa eikä sellainen ole tullut vastaan. Ellei sitten vähän niin kuin tyhjästä kehity.
Masennus ja ahdistus... Hmmm. Kiistata olen kyllä ollut viime aikoina kärkäs ja tyytymätön, mutta olen ehkä enemmän sen kannalla, että nämä oireet saavat minut sellaiseksi. Ei ole kiva huomata viikko viikolta, miten vaatteet jäävät pieniksi ja aloittaa sadatta kertaa tiukkaa dieettiä, joka epäonnistuu, kun ei tule tuloksia. Tämä oksennuksenmaku suussa tekee todellakin ahdistuneeksi. Niin, kumpi onkaan ensin? Tunteet vai fyysiset oireet?
Googletin tuon Cushingin taudin, ja hämmästyin, miten kaikki oireet sopivat minuun. Tiedänpä nyt ainakin, mitä ehdottaa sokerirasitustestin ja kilppariarvojen lisäksi. Minulla kun on paha tapa olla lääkärissä kauhean kiltti ja vähätellä oireitani. Siitäkin olen joskus tehnyt tänne aloituksen...
Ap
Kilpirauhasen vajaatoiminta tai diabetes? En kylläkään ole lääkäri millään tavalla, eli ihan mutua tämä on. Nämä kaksi tuli ekana mieleen.