Viemme kaksoset 2 krt/kk yökylään. Mitä sitten?
Lapset on menneet jo kuukauden iästä alkaen yökylään mummille pari kertaa kuukaudessa.
Nyt tytöt on jo 10 kk ikäisiä, terveitä ja iloisia lapsia.
Yleensä nyt isompana menevät eri paikkaan yöksi, toinen toiselle mummille, ja toinen toiselle.
Saadaan vapaata lapsista, ja laatuaikaa miehen kanssa, päästään viihteelle tapaamaan kavereita.
Ei ne lapset siitä kärsi.
Kun vanhemmat saa käydä tuulettumassa, niin lapsetkin voi hyvin :)
Kommentit (15)
Ei ne lapset siitä kärsi. Meille laatuaika on aikaa lasten kanssa.
Parisuhteesta on helpompi lähteä kuin perheestä, siksi panostamme viimeksimainittuun.
Voi isovanhempi parkoja!
isovanhemmat ottaa oikein mielellään lapset hoitoon.
Eläkkeellä on aikaa panostaa lapsenlapsiin :)
Voi isovanhempi parkoja!
isovanhemmat ottaa oikein mielellään lapset hoitoon. Eläkkeellä on aikaa panostaa lapsenlapsiin :)
joka toinen viikonloppu hoitaa vauvoja? Ne eivät uskalla sanoa teille ei kun te katkaisisitte välinne heihin.
toinen viikonloppu kuulostaa kyllä aika paljolta.
mun ystäväpiirissä ei ainakaan kukaan ole käynyt viihteellä tapaamassa kavereita joka toinen viikonloppu sitten opiskeluaikojen, parikymmentä vuotta sitten.
taidatte olla aika nuoria
olla, ihan jo kolmekymppisiä.
Ap
jos jatkuvasti juoksette yöt jossain kuppiloissa?
jos jatkuvasti juoksette yöt jossain kuppiloissa?
joiden vanhemmat kuulemma nauttivat lapsenlapsien seurasta :)
kun on kohta vuoden hoitanut joka toinen viikonloppu, ja vielä kahta vauvaa kerrallaan.
lapsenlapsista välittävät vanhemmat. Ei mummot väsy, koska ne tekevät sen rakkaudesta. Ja siksi, etteivät joutuisi olemaan vanhainkodissa yksin. Ei mummo saa haluta omaa aikaa ja vapaata. Se on itsekästä ja palstamamma kostaa sen sillä, ettei käy äitiään tapaamassa vanhainkodissa, nih.
kun on kohta vuoden hoitanut joka toinen viikonloppu, ja vielä kahta vauvaa kerrallaan.
Varsinkin, kun ovat vauvoja vielä. Ja lisäksi, kun ovat olleet ihan melkein vastasyntyneistä asti. Eihän tuosta nyt kukaan varmaan mitään suurempia traumoja saa tokikaan, mutta kieltämättä mietityttää, että kenen etua tässä nyt lopulta ajetaan. Ja mä jotenkin tajuisin, jos vauvat olis hoidossa, että te saatte vaikka nukkua, koska se oli kaksosten kanssa mulle parasta laatuaikaa itseni kanssa, mutta biletystä kahdesti kuussa, niin kuulostaa jotenkin siltä, että ei oo elämänmuutokseen oikein sopeuduttu.
Vaan en tiiä, ehkä tämä sitten on ainoa keino teille jaksaa, mutta mä olen alkanut viedä lapsia hoitoon vasta siinä vuoden iässä. Siis niin pitkäski aikaa, että voi itse käydä ulkona. Ja silloinkin muutaman kerran vuodessa. Meillä on kyllä ihan sujuvasti tavattu ystäviä ja vietetty laatuaikaa meidän kotona sen jälkeen kun lapset ovat syntyneet.
mahtaa olla mummi väsynyt kun on kohta vuoden hoitanut joka toinen viikonloppu, ja vielä kahta vauvaa kerrallaan.
ole, lapset on olleet molemmilla mummoilla, joten vain yksi lapsi hoidossa.
Ap
Kuukauden ikäisinä vaan yökylään, kun mummut niin kovasti haluavat.
- eivät nyt ehkä joka kuukausi paria kertaa mutta vähintään kerran kuukaudessa. Isovanhemmat asuvat lähellä meitä ja ovat muutenkin olleet korvaamaton apua kaksosten ollessa pieniä. Käytännössä kaksoset vietiin isovanhemmille joskus alkuillasta (klo 17-19 välillä; päivärytmistä riippuen) ja haimme heidät kotiin seuraavana aamupäivänä. Meille ainakin riitti yksi hyvin nukuttu yö kuukaudessa - enempää "omaa" aikaa emme kaivanneet. Kaksosten ollessa ihan vauvoja teimme joskus myös niin, että isovanhemmat tulivat meille yöksi ja me menimme heille nukkumaan. Isovanhemmat ovat saaneet osallistua lasten hoitamiseen sen verran, kun heille sopii - emme siis ole vaatineet heitä hoitamaan tai ottamaan lapsia yökylään. Yökyläilyt ovat lapsille ja isovanhemmille edelleen tärkeitä - minusta ainakin on hienoa, että lapsilla on läheinen suhde isovanhempiin.
ja vanhemmat saa vapaata.