Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mensetyvien lasten vanhemmat, oletteko tyytväisiä lapsenne saamaan kouluopetukseen?

Vierailija
29.09.2011 |

Opettajastahan se on paljon kiinni, mutta oletteko vaihtaneet koulua saadaksenne lapsellenne parempaa opetusta?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sen koulun mietin huolella - ei tietenkään sitä kesken voi ruveta katumaan.

Vierailija
2/6 |
29.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

silti olen todella pettynyt opetukseen. Luokkakoko on pieni ja erityisoppilaita on vain muutama, silti luokassa ei ole työrauhaa ja hyville oppilaille ei ole eriyttäviä tehtäviä. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinänsä koulun taso ja työrauha olivat kunnossa, mutta lahjakas lapsi ei saanut mitään eriyttäviä tehtäviä. Erityisesti tämä haittasi 1. ja 2. luokalla. Yläkouluun lapsi meni sitten matematiikkaluokalle, joka oli tälle lapselle todella onnistunut valinta. Oli hän toki siinäkin luokassa toinen luokan kahdesta parhaasta, mutta ilmapiiri oli ihan toisenlainen kuin alakoulun luokassa.



Nykyisin lapsi käy huippulukiota (sisäänpääsyraja selvästi päälle 9) ja todella nauttii siitä, että hän on vain yksi oppilas samanlaisten joukossa, eikä mikään luokan erikoisuus. Lukiossa on myös hyvä mahdollisuus suorittaa erilaisia vaativampia kursseja tavallisten lukiokurssien lisäksi.

Vierailija
4/6 |
29.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole vaihdettu koulua vaan kaikki lapset ovat menneet lähimpään kouluun, johon on n. 20 metriä matkaa.

Vierailija
5/6 |
29.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

alakoulussa oli hyvät, joskin taajaan vaihtuvat opettajat, yläkoulussa nyt tuntuu edelleen olevan hyvää opetusta, jopa parempaa. Molemmat ovat olleet lähikouluja. Lukioon aikoo kyllä hakea muualle, kuin tähän lähiseudun vaihtoehtoihin, ja ka:sta ei tule ongelmaa :)



Tosin lapseni menestyy myös urheilussa, sielläkään valmennuspuolella en menisi ketään moittimaan.

Vierailija
6/6 |
29.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

harmittaa että lapseni tehtävänä koulussa on lähinnä auttaa hitaasti oppivia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kahdeksan