4v. neuvola Espoossa. Mitä siellä tehdään?
Vanhempi tyttäreni kuului vielä KEHU:n piiriin mutta nyt se on poistunut ja 4v. neuvola onkin ns. laajempi tarkastus. Tietääkö joku mitä siihen kuuluu? Kiinnostais tietää miten se eroaa tästä vanhasta 5-vuotis neuvolasta?
Kommentit (4)
Onkohan tehtävistö yhtä laaja? Käsittääkseni tämä vaihto 5v tarkastus vaihtui 4v. tarkastukseen, jotta ne joilla jotain häikkää jäävät aikaisemmin ns. kiinni.
ap
minä odotin ulkopuolella,kun poika teki tehtäviä.. kuvaa katselivat jossa oli kummallisuuksia, eli esim. hauki oli linnunpesässä puussa ja muuta.. sitten oli piirtänyt kuvioita mallin mukaan, leikannut saksilla ja ainakin kävellyt viivaa pitkin. Ja näko, pituus, paino ja päänympärys katottiin, rokotus annetaan lääkärineuvolassa myöhemmin. Moniosaisia ohjeita oli annettu myös ja katsottu osaako..
Ainakin meille neuvolasta sanoi, että siellä "joutuu" tekemään tehtäviä yksin terkkarin kanssa jos vaan lapsi antaa. Ja sit on joku rokotus.