onko kukaan opettanut vauvaa tuttipullolle?
Siis sellaista, joka ei ole saanut pulloa ikinä eikä osaa ottaa. Meillä lapsi nyt 4,5kk eikä ikinä ole osannut juoda tuttipullosta. Olisi kuitenkin kiva, että isä pärjäisi vauvan kanssa kahdestaan silloin kun äidillä on menoa (haluaisin tehdä töitä noin 5h/viikko (toiminut ohjaajana erään harrasteen parissa ja haluaisin palata, 5h kerrallaan/viikko), mutta se on turhan pitkä aika olla maidotta noin pienellä. Mitenköhän tästä voisi edetä? Alanko vaan tarjoamaan joka päivä tuttipulloa jos alkaisi huolimaan?
Kommentit (5)
että ellei huoli tuttipulloa sinun sylissäsi, niin monesti saattaa ottaa isän sylissä, kun et ole paikalla.
Meillä on kaikille lapsille tarjottu pulloa heti syntymästä lähtien.
Keskimmäiseltä vei 3kk ennenkuin hyväksyi pullon kunnolla.
Mikä siinä pullossa on niin kauheaa, ettei sitä voisi antaa?
Niitäkin on erilaisia ja varsinkin keskimmäisen kanssa korostui tuttiosien erilaisuudet.
Parhaiten kelpasi se Mam, jossa on irrotettava pohjaosa.
Sen jälkeen alkoivat muutkin pullot kelvata.
ja yritettiin jossain vaiheessa että oppisi pullolle osaksi. Mutta tultiin siihen tulokseen, että se on turhaa huudattamista. Ja isä nimenomaan yritti sitä pulloa tarjota nälkään. Meillä tuttipullot ja tutit on ollu ihan turha ostos ainaki tälle vauvalle =)
Minäkin ajattelin että olisin viikonloppuna tehny työkeikkaa, mutta ei maailma onneksi siihen kaatunut etten keikkailemaan päässyt. Muuten elämä on varsin mukavaa ja paljosta en ole tarvinnut karsia. Vauva kulkee monessa mukana.
Todennäköisesti ei ota pulloa äidiltä, isä tai joku muu voi onnistua paremmin, ja silloin olisi parempi että äiti ei ole ollenkaan paikalla. Eli anna miehelle pullo ja lähde itse kaupungille.
vaan isi vois tarjota maitoa nokkamukista poissaollessasi. Viisi tuntia ei ole todellakaan aika eikä mikään tuonikäiselle olla syömättä, voi protestoida niin paljon poissaoloasi ettei suostu maitoa edes ottamaan. Kiinteitäkin alkaa kohtapuoliin mennä eli isä pärjää vauvan kanssa ihan hyvin ilman pulloakin.