Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Saako teillä lapset koskaan suunnitella päivän kulkua?

Vierailija
24.09.2011 |

Meillä 4 ja 6- vuotiaat saavat suunnitella joka toisen lauantain/sunnuntain.



Päättävät siis yhdessä mitä kivaa tehdään ja mitä syödään yms.



Tänään oltiin lennättämässä leijaa ja pidettiin urheilukisat samalla (juoksu, pituushyppy ja kiventyöntö)



Ruuaksi oli muusia ja makkaraa ja iltapalaksi lettuja:)



Oli kiva päivä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saavat meilläkin toisinaan keksiä mitä tehdään. Mutta valitettavan harvoin.

Vierailija
2/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pantu päättämään, mutta saavat usein valita kyllä kivat tekemiset. Annamme esim. muutamia vaihtoehtoja mistä tehdä. Pienimmät 5 ja 6.



Isompien lasten kanssa pidin kauan tapana, että saavat valita viikossa yhden päivän ruuat ihan täysin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin joka toinen lauantai näin syys-huhtikuussa menee hänen ehdoillaan, kun ollaan kiinni sarjansa peleissä.

Vierailija
4/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

3v ja 5v lapsilta että mitä haluaisivat tehdä, tai kauppalistaa suunnitellessa että mitä haluaisivat syödä. Puistoon lähtiessä annan valita mihin lähipuistoista mennään.

Vierailija
5/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokonaista päivää ei kyllä olla menty lapsen piirustusten mukaan. Mutta kyllä me usinkin kysytään lapsen mielipidettä siitä minkä ruuan hän valitsisi (tosin vähän taktikoiden, koska yleensä vastauksena on tomaattikeitto, spaghetti, risotto tai lasagne ;), tai olisiko jotain mitä haluaisi tehdä vaikka viikonloppuna. Pyritään näitä toiveita toteuttamaan jos vaan mahdollista (tähän mennessä on aina ollut).



Useimmissa tuntemissani perheissä toimitaan samoin, mutta joskus on tulklkut vastaan tapaus jonka lapset eivät missään nimessä saa valita esim. päivän ruokaa tai mitään isompaa/erikoisempaa tekemistä. Näin kuulemma siksi, että "meillä ei lapset määräile". En ihan sisäistä mitä kasvatuksellista tms. vaaraa on siinä jos lapsi saa välillä päättää mitä on ruuaksi tai kuuluisiko viikonlopun ohjelmaan esim. uimista tai pyöräilyä.



Vierailija
6/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovin usein en kuitenkaan anna valita mihin mennään, koska valitsevat aina samat puistot - joihin pitää lisäksi mennä autolla.



Itse kaipaan vähän enemmän vaihtelua :) Metsäretkeä, vaihtelevia puistoja, joskus vaan yhdessä liikkumaan tai heittelemään koripalloa, uimahalliin, näyttelyihin, kauppoihinkin... Usein annan siksi pari vaihtoehtoa, joissa ei ole sitä suosikkipuistoa mukana ;-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset pienempiä, kohta 2- ja 4-vuotiaat, mutta isomman annetaan päättää usein parista vaihtoehdosta, mitä tehtäisiin. Leikkipuisto, uimahalli vai hoplop -tyyliin.

Vierailija
8/8 |
24.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli tietyt jutut rytmittävät päivää ja tietyt on pakko tehdä, mutta muuten minusta on yksi lysti, kuka tekemiset päättää. Miksi ei yhtä hyvin lapset?