Onpas pullantuoksuinen kotiäiti tuo AA. Vieläköhän aaveellä löytyy ymmärtäjiä?
Anneli Auer sekä helsinkiläinen taksiyrittäjä vangittiin viime viikolla raskaista rikoksista epäiltyinä.
Aueria epäillään törkeästä raiskauksesta, avunannosta törkeään raiskaukseen, neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta törkeästä pahoinpitelystä.
Miestä epäillään törkeästä raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Kumpikin vangittiin todennäköisin syin epäiltynä, joka on kahdesta vaihtoehdosta vankempi peruste.
Iltalehden tietojen mukaan taksiyrittäjän ja Anneli Auerin epäillään kuvanneen tekoja videolle ja tavallisella kameralla. Poliisin tutkinnassa selvitetäänkin nyt, löytyykö epäillyistä teoista kuvamateriaalia.
Uudet rikosepäilyt tulivat ilmi, kun Auerin kolme lasta alkoivat puhua enolleen perheen elämästä. Seksuaalirikostutkinta alkoi noin kuukausi sitten. Iltalehden tietojen mukaan poliisilla on lasten puheiden lisäksi rikosepäilyistä muutakin näyttöä.
Seksuaalirikosten epäillään alkaneen vasta Jukka S. Lahden kuoleman jälkeen. Niiden epäillään tapahtuneen Turussa ja Raisiossa.
Anneli Auer kiistää kaikki häneen kohdistuvat epäilyt. Uudet raskaat rikosepäilyt tulivat Auerille yllätyksenä ja Auerin asianajajan Juha Mannerin mukaan Auer on järkyttynyt.
- Auerin mukaan väitteet ovat kuin toisesta maailmasta, Manner kuvailee.
TIIA RANTALAINEN
tiia.rantalainen@iltalehti.fi
Kommentit (3)
Syyttäjä selvittää:
Uusista epäilyistä selvyyttä Ulvilan murhan motiiviin?
Maanantai 19.9.2011 klo 13.30
Anneli Auerin murhajutun syyttäjä Jarmo Valkama uskoo, että uusinta seksuaalirikostutkintaa voidaan hyödyntää myös murhatutkimuksissa.
Jukka S. Lahti surmattiin vuonna 2006 perheen kotona Ulvilassa.
Jukka S. Lahti surmattiin vuonna 2006 perheen kotona Ulvilassa.
LUE MYÖS
Auerin epäillään kuvanneen rikoksia videolle
- En tiedä, löytyisikö sieltä esimerkiksi selvennystä motiiville. Saattaa löytyäkin, Valkama arvioi.
Joka tapauksessa korkeimman oikeuden valituslupahakemukseen tiedot eivät enää ehdi.
- Valituslupahakemus on mennyt korkeimpaan oikeuteen ajat sitten.
Valkama ei ole syyttäjänä seksuaalirikosjutussa. Silti valmistuvasta esitutkinnasta voi olla hyötyä. Kun esitutkintapöytäkirja valmistuu, Valkama käy sen huolella läpi, sillä tapauksista saattaa löytyä yhteyksiä.
- Se on meillä joskus kirjallisessa muodossa, ja sieltä aiomme penkoa mahdollista yhteyttä.
Valkama ei osaa arvioida, milloin seksuaalirikosepäilyjen esitutkinta valmistuu. Hän painottaa, että Turun tutkimushaara on eri kuin murhatutkimuksen.
- Esitutkinta tulee omalla painollaan, tässä kuitenkin tehdään tutkintaa kahdesta eri asiasta. Tietojen hyödyntäminen on silti mahdollista.
KAISU PURANEN
kaisu.puranen@iltalehti.fi
nimimerkkinsä oli jokin annumamma tms. Muistan 2+ nähneeni monesti joskus muinoin.
Ulvilan murhan syyttäjä Jarmo Valkama ampuu alas arvion, jonka mukaan Turussa viikko sitten vangittu helsinkiläinen taksiyrittäjä olisi sekaantunut Jukka S. Lahden surmaan. Asiasta kertoo Satakunnan Kansa. Jukka S. Lahden leski Anneli Auer sekä helsinkiläinen taksiyrittäjä vangittiin viime viikolla raskaista rikoksista epäiltynä.
Moni on miettinyt, onko teoilla yhteys Lahden surmaan. Valkama ei teorialla lämpene.
- Miestä on puhutettu murhatutkinnan aikana, mutta hänen kertomustaan ei ole liitetty murhan esitutkintamateriaaliin, koska sillä ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Hänen kuulemisessaan ei ole löytynyt mitään murhaan liittyvää, Valkama kertoo iltalehdelle.
Myös Satakunnan Kansalle Valkama sanoo olevansa varma, että taksiyrittäjän alibi surmayöltä on tarkistettu.
- Kokonaan eri asia on, mitä uutta viime viikon perjantaina Turussa alkanut vangitsemisoikeudenkäynti tuo mukanaan. Tämänhetkisen tiedon varassa on selvää, ettei hänellä ole mitään tekemistä Ulvilan murhan kanssa.
IL