ihmeellinen politiikka päiväkodissa
Jos parilla lapsella on ollut täitä, niin eikös silloin olisi fiksuinta hoitaa KAIKKI tarhalaiset, eikä vain tarkkailla tuleeko lisää?
Nyt "munavaiheessa" olevat ovat kohta sukukypsiä täitä ja kierre on valmis.
Aivan käsittämätöntä, ettei päiväkodissa ilmoiteta että kaikki pitää hoitaa.
Itse muistan pienenä kun koulussa oli yhdellä täitä, niin koko koulu hoidettiin. Ei ollut kierrettä ja loppui siihen.
Kommentit (4)
on myös parivuotiaita, jotka eivät osaa vielä pipoaan ja hattuaan jemmata.
Apteekin mukaan monet uusista täishampoista eivät aiheuta resistanssia, vaan tukehduttavat täit ja saivareet, joten niistä ei ole muuta haittaa varotoimena käytettäessa kuin se, että iho on kovilla.
on myös parivuotiaita, jotka eivät osaa vielä pipoaan ja hattuaan jemmata. Apteekin mukaan monet uusista täishampoista eivät aiheuta resistanssia, vaan tukehduttavat täit ja saivareet, joten niistä ei ole muuta haittaa varotoimena käytettäessa kuin se, että iho on kovilla.
Mieluiten pienen lapsen äitinä haluaisin, että mahdollinen kierre katkaistaan alkuunsa, eikä pitkitetä. Sillä se on sitten hoidettu.
on myös parivuotiaita, jotka eivät osaa vielä pipoaan ja hattuaan jemmata.
Apteekin mukaan monet uusista täishampoista eivät aiheuta resistanssia, vaan tukehduttavat täit ja saivareet, joten niistä ei ole muuta haittaa varotoimena käytettäessa kuin se, että iho on kovilla.
Apteekki tottakai suosittelee, että niillä kalliilla shampoilla pestäisiin vaikka ympäri vuoden päät, varmuuden vuoksi. Ja kauppa käy.
Meillekin tarttunut täit vain kerran, vaikka perheessä ollut lapsia jo 12 vuotta, ja lähes joka syksy pk.ssa tai koulussa liikkeellä. Turhaan oltais ennalta ehkäisty pesemällä täishampoilla joka syksy.
Ei meillä ikinä hoidettu kaikkia oppilaita, jos koulussa jollakin oli täitä. Eikä meidän lapsilla (nyt 7. ja 6. luokkalaisia) ole ikinä koko ryhmää vaadittu hoidettavaksi. Kertaakaan ei meidän lapsilla ole täitä ollut, vaikka aina muutamalla on joka vuosi. Ihan turha hoitaa koko ryhmää! Katsoo, että säilyttää pipon esim. takin/puvun hihassa, eikä siellä hattuhyllyllä muiden pipojen vieressä ja ettei sovittele ja vaihtele päähineitä muiden kanssa. Ei siinä sen kummempia varotoimia tarvita!