Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

11-vuotiaan lapseni läksyjen merkkaus ontuu ja pahasti..

Vierailija
19.09.2011 |

"Keppiä" on kokeiltu, ei apua. Nyt olisi porkkanan vuoro. Eli jos koko viikkona ei ole jäänyt läksyjä tekemättä, mikä olisi sopiva palkinto? Ja ennenkuin sanotte että se on velvollisuus, lisään että lapsellani on neurologinen syy huolimattomuuteensa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei koulussa muita rangaistuksia.



ap

Vierailija
2/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hän on oikeutettu erityiseen tukeen.



se voi olla esim. sitä, että opettaja/ avustaja tarkastaa, että läksyt on merkattu.



jos merkkaamattomuuden syy on neurologinen, niin ei se palkinnolla parane. Jos taas lapsella on kapasiteettiä hoitaa homma itse, niin tutustu muksuoppiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta meidän koulussa ei ton ikäsille merkata läksyjä,pitää oppilaan itse ottaa vastuu opiskelusta.

Ihan ymmärrettävää joo, mutta kun tyttö ei taho muistaa ees viimestä välituntia niin saati sitten joka aineen läksyjä ja siihen päälle vielä kiinnostus 0. Huh huh, tuntuu vähän kun kävis itsekkin ala-asteen uusiksi,paitsi että opettaja soittaa kotiin paljon uuseemmin kun siihen aikaan :)

Vierailija
4/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettaja kuitenkin yrittää merkitä. Lapsi käy koulua tavisluokalla, ei avustakaa.



Kyllä lapsi voisi varmasti itsekin tsempata, ja siksi kokeillaan palkintoja. Suhtautuu melko välinpitämättömästi unohtuneisiin läksyihin.



Kertokaapa kivoja palkintoja! Rahaa ei liikoja ole, ja perheessä kaksi päiväkoti-ikäistä, joten ei aikaakaan ihan hirveitä.

Vierailija
5/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten olisi joku keräilyjuttu? Eli vaikka tarra ja kun tulee kymmenen tarraa, saisi isomman, oman jutun?

Vierailija
6/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritettiin lahjoa, että lapsi tekisi läksynsä.



Laitettiin hyllylle 100 e, oli huhtikuun puoliväli. Jokaisesta tekemättömästä läksystä lähtisi 5 e pois, jos ei oo läksyrästejä, saa koko 100 e kun koulu loppuu.



Lapsi sekosi etisestään, ja olis mennyt ennen toukokuun loppua miinukselle... Ei siis tehnyt tiliä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
19.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

palkinnon täytyy lähteä lapsesta itsestään. Toiselle se on linnanmäkireissu, toiselle uusi vaate kolmannelle...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kuusi