Mikä vikana jääkaapissa kun valuttaa vettä?
Kyseessä n. 3-4 vuotta vanha Mielen kaappi johon ilmeisesti nyt tiivistyy kosteutta niin runsaasti että se ei enää mahdu siihen kouruun jonkakautta ylimääräinen kosteus normaalisti poistuu/haihtuu. Olen tänään "sulattanut" jääkaapin ja siivonnut sen sekä hieman lisännyt lämpötilaa koska takaseinä oli jäässä. Siis takalevy joka viilentää kaappia oli jäätyneillä vesipisaroilla. Onko kaappi nyt menossa rikki vai mistä voisi olla kyse. Ihan normaalisti toimii ja pitää eväät kylminä mutta pohjalla on muutaman päivän välein lammikko. Nyt taas hyvää vauhtia kehittymässä.
Kommentit (6)
tyhjennysreikä on tukossa tai sitten / sen lisäksi kaapissa on lämpövuoto, jonka ansiosta kaappiin tulee niin paljon kosteutta, ettei se ennätä reiän kautta poistua.
Kaapista riippuen liiallinen kosteus sitten lammikoituu kaapin sisä- tai ulkopuolelle.
jos ohkaista rautalankaa voit kääntää pään mutkalle niin ei ole niin terävä.
ota rautalankaa ja kokeile varovasti työntää sinne poistoputkeen.
jos ohkaista rautalankaa voit kääntää pään mutkalle niin ei ole niin terävä.
tulitikku tai ohut puikko riittää ja löytyy helpommin.
ota rautalankaa ja kokeile varovasti työntää sinne poistoputkeen.
jos ohkaista rautalankaa voit kääntää pään mutkalle niin ei ole niin terävä.tulitikku tai ohut puikko riittää ja löytyy helpommin.
Se putki on aika pitkä ja tukos on yleensä siellä loppupäässä.
sen reiän. Myös pumpulipuikko on aika hyvä tähän. Melko syvälle sai laittaa ennen kuin tukos löytyi.
Jollakin mahdollisimman pitkällä(esim. rautalanka) rassaat auki.