Joulukalentereista?!?!" ?
Miksi teistä monetkaan ei vain osta suklaajoulukalenteria lapselleen? Olen ihmetellyt, kun olen näillä palstoilla pyörinyt ja useat hankkivat kuvakalenterin tai tekevät itse sellaisen jossa on pussukoita ja voi itse laittaa jotain niihin...?!?! Mikä vika suklaakalenterissa? Meillä poika sai eka suklaajoulukalenterin ollessaan 1v10kk. Ja nyt ajattelin hommata pojalle suklaisen joulukalenterin. Tyttö on vasta 3kk ja hänelle ajattelin hankkia kuvakalenterin hänelle...
Kommentit (11)
Näin sen mainoksen (en vaan nyt muista missä) ja ajattelin että onpa hyvä idea suklaakalenterin vastineeksi. Käsittääkseni siinä on eri makuja eri päiville. Lapsemme 4v. ja 2.5v. ovat " purreet" muumipurkkaa päivittäin jo pitkään ja muumit on meillä edelleen niin in, että uskon lasten olevan mielissään sellaiset saadessaan, lisäksi esikoinen ei tykännyt suklaakalenterin suklaasta viime jouluna, meillä oli siis ihan joku tavallinen halpis-suklaakalenteri, ei mikään kinder tms.
vastaanpa nyt vaan, että en halua antaa suklaata enkä muutakaan karkkia lapselleni joka päivä. Mukavaa joulun odotusta kaikille!
Taaperolle perinteinen kuvakalenteri olisi oikein passeli, kun tuonikäisethän tykkäävät avata luukkuja. Mutta missä niitä myydään?
Se Muumi-xylitolpurkkakalenteri olisi jo parempi, mutta ei osaa lapsi syödä vielä purkkaa. Jos olisi xylitol-pastilliversioina, niin voisin harkita, mikäli kuvakalenteria ei löydy.
Mielelläni suon hänelle sen ilon kerran vuodessa. En koe sitä suurena syntinä jos kuukauden ajan pienen suklaapalan syö päivittäin.
Joulukalenterikauden jälkeen ei ole tuottanut vaikeuksia pitää taas lauantaita ainoana karkkipäivänä viikossa.
Kuka sanoo, että olen sitä lapselleni ostamassa??:)
minusta ei ole niin vaarallista jos lapset syö kerran vuodessa kolmen viikon ajan joka aamu yhden suklaapalasen.. syöhän nuo karkkia muutenkin joka lauantai niin eivät edes opi huonoille tavoille!
toinen syy on se, että inhoan kaikkea pientä tiimarihalpiskrääsää. eli tuollainen pussukkakalenteri tulisi tosi kalliiksi tehdä kolmelle lapselle kun pitäisi ostaa jotain kunnon leluja/muita fiksuja juttuja sinne.
kolmas syy on se, etten ole mikään askartelunäpertelyjouluvalmistelufriikki eli pääsen itse helpommalla kun ostan kaupasta valmiit kalenterit.
Itse tykkään enemmän että kalenterista jää jotain jäljelle. ollaan joku vuosi tehy palapeliä pala kerrallaan tai on ostettu kalenteri joka tuo lisää jo olemassa oleviin lelusarjoihin ( kuten playmobil, lego ).
Tai pussukoihin olen kerännyt schleich eläimiä.
Tiimari-tavaraa en pussukoihin halua laittaa.
tänä vuonna en vielä tiedä miten joulukalenterit toteutetaan. ehkä tehdään lego paketti palapalalta tms.
Suklaata en halua lapsilleni joka aamu tarjota. Purkka kalenreri voisi olla kyllä hyvä juttu!
Itsestä ne suklaat on vielä kamalan makuisia.
Suurin syy, miksi en sellaista 2v9kk pojalle hanki, on kyllakin se, etta hanet tuntien syntyisi joka paivainen kiukku siita, etta suklaata ei saa kerralla enempaa kuin sen pienen palan...Tullut vissiin aitiinsa.
Kalenterit ei ole kovinkaan kauniita, enkä koe päivittäistä suklaa annosta tarpeellisena.
Meillä on Partiolaisten joulukalenteri, jossa kuva muuttuu jouluisemmaksi päiväpäivältä. Ja mikä parasta, sen saa aloittaa jo adventtina!
Ei sulle tullu mieleen, että toiset vaan tykkää niistä kuvakalentereista ja tavarakalentereista?
Omat syyni:
a) en halua antaa 2v:lle suklaata joka päivä
b) en tykkää suklaakalentereiden kuvituksista
c) musta on ihana suunnitella itse tehtyyn pussukkakalenteriin joka päivälle pikku yllätyksiä, joiden tiedän olevan just meidän lapselle mieluisia
Kuvakalenterin hankin itselleni, oman makuni mukaisen.
Firefox05: