Kiire jo on..Mielipidettä kaipaan siis =0
Olen mietttinyt tyttärellemme nimeä
Peppiina Sara Sofia
Miltä tuo Peppiina kutsumanimenä tuo mieleen? Onko se liian erikoinen? Mielleyhtymiä?
Jotenkin kuitenkin tykkään tosi kovasti siitä, mutta ehkä vähän erikoisuus kuitenkin mietityttää. Suht pirteä ainakin on. Tyttö on vielä kyllä näköinenkin!
Kommentit (5)
hyvä nimihän se on. Minusta se ei ole erikoinen...no ei nyt ihan yleinen perusnimikään.
Kannatan!
antakaa ensimmäiseksi nimeksi Peppiina. Minä kyllä antaisin heti nimen Peppi. Tykkään siitä vielä enemmän kuin Peppiinasta, mutta tämä on makukysymys. Molemmat on kyllä kivoja ja pirteitä nimiä. Joskus olen kuulut, ettei tytölle voi antaa nimeksi Peppi, koska hänestä ei ehkä tulekaan Yhtään samanlainen kuin esikuvansa Peppi Pitkätossu.
Tiedän yhden Pepin, joka on tosi herkkä, ujo ja hiljainen pikkutyttö. Ei ollenkaan Peppi Pitkätossun kaltainen, mutta ei se haittaa. Mutta jos Peppi Pitkätossuun yhdistäminen haittaa, on Peppiina sitten varmempi valinta.
Tällaisia tuli mieleen tänä aamuna.
Tunnen yhden nuoren aikuisen Peppiinan ja hän on aivan nimensä kaltainen: söötti ja pirtsakka, urheilullinen. Peppiina Sara Sofia saa siis ehdottomasti kannatusta :-)
Tosin ehkä kutsumanimenä voisi pelkkä Peppi olla " nasevampi"
esim. Peppi Sara Sofiina
mutta taidanpa olla jäävi sanomaan ;o) ja on se Peppiinakin varmaan hyvä kutsumanimi, ainakin jos sinnikkäästi jaksaa sen pitkänä lausua.
t. Pepin äiti