2 vkoa synnytyksestä ja äsken tuli
puoli nyrkin kokoinen iiiso hyytymä.. jälkivuotoa on tullut tosi vähän, ehkä 1-2 rkl verta päivässä synnytyksestä asti.
ja millon sen vuodon pitäs vaalentua?
Kommentit (5)
hyytymiä ei saisi tulla. Mulla kolme viikkoa synnytyksestä ja vuoto muuttui vaaleaksi ehkä puolitoista viikkoa sitten. Vähän tulee vieläkin.
Mulla oli jälkivuotoa vielä jälkitarkastuksessa, se kai tehtiin pari kk synnytyksestä. Ja koko ajan oli menkkamaista vuotoa.
Aina yhteys synnytyssairaalaan jos noin iso hyytymä tullut vielä pari vikkoa synnytyksen jälkeen. Kannattaa poissulkea kohtutulehduksen mahdollisuus. Joskus isot hyytymät voivat tarkoittaa verenvuotoa kohdussa tai että kaikki istukan osaset eivät välttämättä ole poistuneet synnytyksessä, jotka aiheuttavat kohdun tulehtumisen. Varsinkin jos hyytymän lisäksi on alavatsakipua ja lämpöilyä. Otapa yhteyttä osastoon, jolta kotiuduit synnytyssairaalasta.
synnärin mukaan vielä ihan ok.
Oli kulunut jo 4 viikkoa ja vuoto hyvin vähäistä, kun yhtäkkiä alkoi alapäätä särkemään ihan hirvittävän paljon. Sitä kesti monta minuuttia kunnes lopulta mötkähti hillitön köntti siteeseen ja vielä sen jälkeen vuosin monta siteellistä illan aikana ja sitten loppui. Pelästytti kyllä aika lailla.
synnärille / päivystykseen, muistaakseni ohjeena on, että kananmunaa isompia ei "saisi" tulla. Jälkivuoto on tosi yksilöllistä, mutta kai se muutaman viikon kestää, toisilla vähemmän, toisilla enemmän.