Missä hinnoissa liikkuu hirven- ja poronliha?
Saako pohjoisesta tilattua jostain esim. poromieheltä lihaa?
Kommentit (3)
Poroa varmaan saisit kaikkein helpoimmalla pyytämällä jotain paikallista kauppiasta tilaamaan sitä tukkuliikkeen kautta. Kai jostain sitä myyviä yksityisiäkin löytyy, mutta useimmat toimittavat sitten isompia eriä. Poro pn ollut jo pitkään niin kallista, että mulla ei ole ollut siihen varaa.
Hirvenlihaa voi myös ostaa kaupasta, mutta myös suoraan metsästäjiltä. Jos tuttavapiirissä on metsästäjiä, kysy suoraan heiltä.
Hirven hinta riippuu määrästä ja laadusta, ja monet hirviporukat myyvät sitä huutokaupalla. Nyt sitä saa myydä myös ulkopuolisille tarkastamattomana eli voi myydä myös seuran ulkopuolisille.
Halvimmalla saat ostamalla suoraan jonkun metsästäjän koko osuuden. Minä myisin sen noin 10€/kilo, eli sisältäisi sekalaisen valikoiman luista keittolihaa, paistia ym.
13,00 €/kg puolikas poronvasanruho, paino noin 10 - 13 kg
http://www.savukoski.fi/ostaporo/hinnasto.htm
No jos ei ole tutuissa ns. hirvikööriä/poropoppoota niin kannattaa varmaan netistä kaivella.