Vaatisitko 4,5-vuotiaalta, että edes yrittää pukea itse? Ei tunnu saavan
vaatteita pois tai päälle vaikka osaa ihan hyvin. Selvähän se, että nappien ym. kanssa autan. Tällaista ollut aina, nyt kun on vauvakin, niin olisi kiva, jos esikoinen pukisi itse.
Kiitos!
Kommentit (20)
ainakin olen alkanut vaatia pukeutumista melkein nelivuotiaalta. Kyllä siinä iässä jo pitäisi osata itse. Päiväkodissakin pistävät jo parivuotiaat pukemaan ja riisumaan.
Meillä samanikäinen poika ja pukee kyllä itse. Housut saattaa joskus mennä väärinpäin tai sukat mutta korjaa nekin itse kehotuksesta. Välillä haluaisi että lellitään, ja välillä lellinkin ja autan esim kengät jalkaan.
Se mitä poika ei vielä osaa, on väärinpäin kääntyneiden vaatteiden oikominen. Nyt on kuitenkin aloittanut päiväkodin, ja uskon että siellä kyllä kääntää itse ruttaantuneet vaatteet.
Meidän juuri 5-vuotta täyttänyt on pukenut itse jo viimeiset kolme vuotta. Tietenkin autan napeissa yms., mutta en tosiaan ole häntä pukenut enää vuosiin. Joskus neljän vuoden tienoilla rupesi heittäytymään avuttomaksi ja useinkin pyysi, että joku pukee, mutta ei siihen olla kotona lähdetty, ei myöskään päiväkodissa.
autan vielä samanikäistä pukemisessa. Lapsi osaa itsekkin pukea, mutta minä avustan kääntelemällä vaatteita oikeinpäin. Ja välillä puenkin/riisun. Kyllä tuo varmaan muutaman vuoden päästä osaa laittaa vaatteet, eikä apua juuri tarvita, kuten isommatkin sisarukset :)
meillä poika oli juuri viimesyksynä sen 4v. ja pukeminen kauheaa takkuamista ja huutoa, kun sai pienempää pukea ja odotuttaa hikihatussa, edellinen talvi oli jo "treenattu" samalla menolla pukemista vauvan ja 3v:n kanssa. Otin tiukan linjan tuolloin ku oli 4v. syksyllä, laitoin sisä- ja ulkovaatteet 1h ennen lähtöä eteisen lattialle ja siinä sitten puki ja valitti, en huomioinnut ja kannoin takaisin jos yritti karata. Aina kun puki reippaasti itse sai tarran (pelkät tarrat ei tehonnu enää tuossa iässä, joten sai ostaa pikkulelun kun paperi täynnä tarroja) ja paljon kehuja, sit vain puin äkkiä pienemmän ja itseni, kun näytti olevan valmista ja oltiin ainakin ajoissa joka paikassa, mutta myöhästyä ei tarvinnut. Tietysti vetoketjuissa ja napeissa autoin vanhempaakin. Keväällä pukemisessa ei enää mitään ongelmaa ja nyt syksyllä taas vaatemäärän lisääntyessä pukee reippaasti ei tartte juuri vieressä kehotella ja vahtia
Esittää ettei osaa?
Kyllä tuon ikäinen normaalisti hyvinkin pukee ja riisuu itse.
Kyllä ne oppii kun muutaman kerran jäävät sisälle toisten mennessä ulos.
Tai sitten huokaisevat helpotuksesta, koska ei tarvitsekaan mennä ulos. Näin teki meidän esikoisemme, jolle siirtymätilanteet ovat vaikeita.
Eli siis, periaatteessa vastaus on, että "tottakai vaatisin", mutta on lapsia, joiden kanssa ei voi pitää kaikista periaatteista kiinni. Päiväkodissa kun tästä juteltiin, niin sanoivat, että eskarissa kyllä ne viimeisimmätkin alkavat pukea itse.
Teillä on nyt vauva, joten on ihan luonnollista, että isompaa vauvattaa. Ainakin oma esikoiseni selvästi taantui kuopuksen vauva-aikana (ei pukenut itse, söi sormin), mutta kummasti alkoi taas taidot palata mieleen, kun kuopuskin alkoi käyttää haarukkaa ja opetella pukeutumista.
Summa summarum: vielä 4,5 vuotiaalla se, että ei pukeudu itse on enempi aikuisten ongelma. Jos koululainen tarvitsee palvelua, se on jo lapsen itsensäkin ongelma. Koulussa sitä palvelua ei enää saa. Omitoimisuuteen kannattaa aina kannustaa, mutta ei hinnalla millä hyvänsä.
Nyt on vain ollut kesän lomalla ja sisarus meni kouluun joten tämä 4,5 v heittäytyi ihan vauvaksi. Pukee kun jaksaa hoputtaa ja hoputtaa ja hoputtaa ja oho, silti jäi sukat laittamatta. (:
päivänä viikossa nelisen tuntia. Ja tällaista tosiaan ollut aina, muutenkin kuin pukemisen kanssa. HYvä vaatimaan palveluja.
ap
Pukee housut, sukat, tossut, pipot, mutta paidan pukeminen on haasteiden haaste. Yleensä autan kädet hihoihin ja sitten vetää itse loput.
Tyhmä kysymys, mutta millä tekniikalla teillä puetaan paidat? Ensin kädet vai ensin pää?
autan lapsia pukemisessa silloin kun on kiire.
7-vuotiaana ei enää ole tarvinnut ollenkaan pukemisapua :)
En jaksa alkaa tekemään pukemisesta mitään valtataisteluasiaa. Minulle riittää se, että tiedän lapsen osaavan pukea.
Nuorimmaiseni on nyt 5-vuotias, ja häntä toisinaan autan pukemisessa esim. päiväkotiin lähdettäessä.
oppi pukemaan ja riisumaan 2v. Hänellä on 3v vanhemmat kaksossisaret. Kaksoset eivät pukeneet kunnolla vielä 4v...
Ja tällaista tosiaan ollut aina, muutenkin kuin pukemisen kanssa. HYvä vaatimaan palveluja.
Minä tuumasin yhdessä palaverissa tulevalle eskariopettajalle esikoisen aina arvostaneen hyvää palvelua. Tämä vähän hätkähti tätä sanavalintaa. Juuri tuolloin kuopuksella oli paha "minä itte" -vaihe menossa ja esikoisen jälkeen tuntui tosi oudolta, kun lapsi torjui avun.
osata pukea ja monia muitakin taitoja olisi syytä harjoitella muuten voi tulla eskarissa vaikeuksia. Älkää passatko lapsianne ihan avuttomiksi, lapsien edun vuoksi! Enkä tarkoita tätä pahalla;)
näin myös meillä. Ja tuo palvelun vaatiminen on tosiaankin jotenkin "luonteessa", en koe lastani passanneeni. Saa nähdä, millainen kuopus tulee olemaan...
ap
mustakin 4,5v pitäisi osata jo pukea ja pukeakin. Jostain syystä ei siis tykkää pukemisesta, helpompaa, kun äiti pukee? Ja ehkä myös mustis vauvalle, saa huomiota?
Esikoinen alkoi pukea itse 3v ja kuopus mallia ottaen jo 2v, jopa sukkahousut ja haalarit yms. alle 3v.
jostain syystä esikoinen ollut aina tosi huomiohakuinen, vaikka huomiota saanut ja olen ollut läsnä. Ihan kuin mikään ei riittäisi...huoh...
osata pukea ja monia muitakin taitoja olisi syytä harjoitella muuten voi tulla eskarissa vaikeuksia.
Minulla on juurikin tämä hyvää palvelua arvostava lapsi aloittanut eskarin. On ihan uskomatonta nähdä, miten omatoimisuus on ihan jo viikossa kasvanut.
Älä siis ap vielä eskaria stressaa. Eskarissa on opettajan lisäksi lastenhoitaja ja eskarissa koulunaloituksessa tarvittavia taitoja nimenomaa harjoitellaan, jotta sitten vuoden päästä osataan.
Nyt kun teillä on vauva, on tärkeintä, että saatte arjen sujumaan ja esikoiselle riittävästi huomiota. Jos se huomio on apua sellaisissa asioissa, mitä lapsi periaatteessa jo osaisi, niin ei siitä mitään pysyvää vahinkoa tule.
4,5v. Kyllä ne oppii kun muutaman kerran jäävät sisälle toisten mennessä ulos.