Kumpi on enemmän Raamatun mukainen valtiomuoto, tasavalta vai kuningaskunta?
löytääkö joku uskovainen Raamatusta jotain tästä aiheesta?
kyselee uskovainen itsekin
Kommentit (15)
Tyyliin Saul, Salomon ja Daavid. TÄmä on ihanne. Kaikki muu sitten siitä rappeutunuttä ei-ihannetilaa.
joten olen perehtynyt tähänkin asiaan.
Raamatun mukaan siis ihmiset itse tulevat tulevaisuudessa hallitsemaan maata yhdessä Jeesuksen kanssa, mutta se ei aika ei ole vielä.
13.
eli demokratia ainakin kehitettiin vielä silloin pakanauskonnollisessa Kreikassa.
Ja unohdetiin reiluksi tuhanneksi vuodeksi ;) Käytännössä Ranskan vallankumous aloitti länsimaisen demokratisoitumisen. Ja käytännössä myös kuningaskunnat ovat demokratioita, koska hallinto valitaan vaaleilla ja kuningas on enemmän pr-henkilö ja jonkinsortin arvovaikuttaja (vaihtelevalla menestyksellä ;)
Toki on todellisia yksinvaltiudella toimivia monarkkejakin, kun lähdetään katselemaan esim. arabimaita tai Afrikkaa.
demokratiasta ei tietoakaan....keisarile se mikä sille kuuluu ja valtakuntia...
Entä kumpi on enemmän Raamatun mukainen, Mac vai PC? Volvo vai Saab? Omakotitalo vai kerrostalo? Eihän inhimillistä ja yhteiskunnallista kehitystä voi peilata vain juutalaisten historiakirjojen perusteella. Vai voiko?
demokratiasta ei tietoakaan....keisarile se mikä sille kuuluu ja valtakuntia...
onko muilla muita ajatuksia?
ap
Entä kumpi on enemmän Raamatun mukainen, Mac vai PC? Volvo vai Saab? Omakotitalo vai kerrostalo? Eihän inhimillistä ja yhteiskunnallista kehitystä voi peilata vain juutalaisten historiakirjojen perusteella. Vai voiko?
josta kuvittelin mahdollisesti jotain rivien välistä löytyvän. ehkä ei löydy.
Minulla vain on sellainen hämärä mielikuva, että Suomen valtiomuotoa perusteltiin silloin aikanaan jotenkin Raamatulla. Mutta miten sitä perusteltiin vai muistanko ihan väärin?
Raamatussahan nämä kristityt luuli, että taivasten valtakunta tulee pian joten Paavali ei suosinut lisääntymistäkään. Eli ei siellä arvotettu sen kummemmin mikä olisi NYT hyvä hallitusmuoto.
joltakin joka tuntee hyvin sekä suomen historiaa että teologiaa.
ap
1.käsky: Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia. (Jumala on ylin auktoriteetti)
Paavali: Kunnioita esivaltaa. (Sopeudu kulloiseenkin valtiomuotoon ja hallintoon)
eli demokratia ainakin kehitettiin vielä silloin pakanauskonnollisessa Kreikassa.
Meillä EU:ssa on jo todettu se, miten epäonnistunut ratkaisu demokratia on. Vastaliike on toimeenpantu ja nyt mukavasti voidaan asiat sopia pienessä piirissä.
Nimim. "O. Puhdas"
Jumalaa ei ole valittu tehtäväänsä vaalilla eikä hänen valtakautensa ole rajattu.
Kuningaskunta (tai Rooman keisarikunta) taisi olla ainoa tunnettu valtiomuoto niihin aikoihin kun Raamattua koottiin ja kertomuksia kirjoitettiin muistiin. Ja kuningas oli silloin aika yksinvaltainen maassaan, ei mikään perustuslaillinen monarkki Ruotsin nykykunkun tapaan.
Tasavalta ja demokratia ovat aika uusia tapoja järjestää ihmisten elämä.
Missä olet saanut koulusivistyksesi, ap?
Kuningas sai vallan Jumalalta. Maailman suurin kuningas on kuitenkin kerjäläiskuningas ja se on Jeesus!
Mietin, että jos se entisajan kuningas, joka sai vallan Jumalalta on "tuhottu" eikä sellaisesta ole ripettäkään nykyisissä kuningashuoneissa. Mutta eihän olisi ihme, jos joku ihminen, joka on sellaisen kuningakaan jälkeläinen, kantaa vielä jotain ripettä perimässään ja DNAssaan. Mutta mistä sellaisen saa selville.
Itse tiedän yhden "piiloaatelisen" ja sitten erään miehen, joka sanoo olevansa suomalaisen aatelismiehen aviotonta sukuhaaraa. Ne ovat ehkä vähän erilaisia ihmisiä kuin ihan tavikset. Ne taitavat uskoakin johonkin, mutta eivät oikein kuulu kirkkoon enää.
(Kristityt tuntevat olevansa muukalaisia tässä maailmassa, koska heidän kotinsa ei ole täällä vaan Jumalan luona taivaassa. - Tästä ei taida olla mitään taideteoksia, jotka tulsivat mieleen.)
ainakin Ilmestys puhuu ihmisistä jotka hallitsevat maata yhdessä Jeesuksen kanssa.
Ylin valta on Jumalalla.
"Tulkoon sinun valtakuntasi".