Jättäisitkö 7-8kk vauvan kotiin isänsä hoitoon pitkäksi viikonlopuksi?
En imetä ja mies hoitaa vauvaa paljon iltaisin töiden jälkeen, syöttelee, vaihtaa vaippoja, kylvettää ja viikonloppuisin nukuttaa päiväunille, antaa lounasta jne. Pienen ohjeistuksen avulla osaisi siis kyllä hoitaa vauvaa pidemmänkin ajan oikein hyvin.
Mun vanhemmat asuvat kaukana. En jaksaisi lähteä reissuun vauvan ja 2v erittäin vilkkaan ja lyhytpinnaisen taaperon kanssa. Vanhemmat ei myöskään ole kovin hyvässä kunnossa, toinen on syöpähoidoissa ja toinen odottelee sydänleikkausaikaa. Eivät siis oikein jaksaisikaan kotonaan kahta äänekästä, myös öisin melua pitävää lasta. Mun äiti ehdotti, että voisin jättää vauvan miehen hoitoon ja tulla itse kahdestaan esikoisen kanssa. Vauvahan ei vielä edes isovanhempiaan osaa kaivata, esikoinen sen sijaan kyselee koko ajan, milloin mennään mummolaan.
Mutta epäilyttää vauvan jättäminen kolmeksi vuorokaudeksi. Vaikka onkin isäänsä kiintynyt, niin onko tuo liian pitkä ero minusta, olen kuitenkin vauvan pääasiallinen hoitaja? Onko joku ollut tuon ikäisestä vauvasta erossa ja miten on mennyt? Pelkään, että saa jotain kamalia erotraumoja :/
Kommentit (27)
On mieskin jättänyt vauvan (ja isommatkin lapset) minun hoitooni mm. työmatkojensa ajaksi.
Sinulla varmasti tulee ikävä vauvaa, mutta hyvin se menee :)
Muistan tuon ajan, en olisi itse mitenkään kyennyt jättämään, koska vauva ei juonut pullosta ja söi huonosti. Mutta jos teillä syö pulloa yms. niin ei varmaan ongelmia. Jos ei pahaa eroahdistusta tms. Eniten taitaa ikävä olla äidillä...
Sehän on kovin yksilöllistä.
Muuten tuon ikäinen vauva pärjää vallan mainiosti isänsä kanssa pitkän viikonlopun.
erotraumoja. itse olen joutunut ensimmäiset 2kk olee elämästäni sairaalassa, sitten muutama viikko kotona, taas kuukausi sairaalassa, muutama kuukausi kotona, taas viikoiksi sairaalaan ja en tunne mitenkään siitä kärsineeni.
itselläni kans tuskastuttava tilanne, minulla reilu 2kk ikäinen vauva ja joudun syöpä leikkaukseen. tuntuu niin pahalta jättää tuo vauva kotiin, vaikka isänsä hoitaakin sen aikaa.!
koska ei mies oikeasi osaa hoitaa lasta. Ainoa joka ymmärtää ja osaa hoitaa lasta on ÄITI.
Jos nyt jätät lapsesi niin lapsi saa elinikäisiä traumoja erosta ja miehen luokattomasta hoidosta.
Kunnon mies olisi jo tässä vaiheessa tarjonnut, että koko perhe lentää ja ajaa taksilla läheiseen 5 tähden hotelliin, että voit olla lapsen kanssa ja näet vanhempiasi. Yksinkertaista.
Kun tarkemmin ajattelet, miehen asenne, että hän voi hoitaa lasta matkan ajan osoittaa törkeää piittaamattomuutta tunteitasi ja lapsen etua kohtaan.
koska ei mies oikeasi osaa hoitaa lasta. Ainoa joka ymmärtää ja osaa hoitaa lasta on ÄITI.
Jos nyt jätät lapsesi niin lapsi saa elinikäisiä traumoja erosta ja miehen luokattomasta hoidosta.
Kunnon mies olisi jo tässä vaiheessa tarjonnut, että koko perhe lentää ja ajaa taksilla läheiseen 5 tähden hotelliin, että voit olla lapsen kanssa ja näet vanhempiasi. Yksinkertaista.
Kun tarkemmin ajattelet, miehen asenne, että hän voi hoitaa lasta matkan ajan osoittaa törkeää piittaamattomuutta tunteitasi ja lapsen etua kohtaan.
kärjistys... tai ehkä jopa ironisointi... Siis lapsi todellakin voi olla isänkin hoidossa pitkään viikonlopun. Ja itseasiassa väittäisin, että tekis hyvää sekä vauvalle, että isälle :)
Aikoinani jätin 9kk ikäisen esikoisen miehen kanssa kotiin, kun itse lähdin pariksi yöksi kaverin kanssa reissuun. Kaikki oli mennyt hyvin jne. mutta silti jokin vauvan loukkaantuneessa katseessa kaihersi. Oli ennen reissua oppinut sanomaan äiti, mutta ei suostunut puhumaan reissun jälkeen pitkään aikaan mitään.
Itse ottaisin vauvan mukaan ja jättäisin esikoisen kotiin. Nyt kun on useita lapsia, otan aina pienimmän mukaan, koska hän tarvitsee minua eniten.
että isistä- ja vieläpä hyvistäkin sellaisista- voidaan viela tänä päivänä ajatella noin vähättelevästi suhteestaan lapsiinsa !!
Minusta tuollaisen kysymyksen voisi esittää lapsen isovanhemmista tai muista läheisistä sukulaisista.
Ja olen jättänytkin 7,5kk isälleen hoitoon pitkäksi viikonlopuksi. Hyvin oli mennyt. Jos isä osaa hoitaa lasta, niin miksei voisi jättää?
Mies hoitaa vauvoja ja lapsia ihan siinä missä minäkin. Molemmat ollaan aina kelvattu :)
Riippuu vauvasta protestoiko isän kanssa tai varsinkin sen jälkeen, mutta vaikka vähän (tai enemmänkin) mieltään osottaisi niin ei se siitä missään nimessä rikki mene.
mutta mä imetän vielä, myös öisin.
Mutta teillä jos vauva syö pullosta, niin mikäpä siinä sitten. En siinäkään tilanteessa lähtisi esim. tyttöjen kesken lomailemaan, mutta jos on kyseessä sairaiden isovanhempien tapaaminen, niin sitten ehkä saattaisin lähteäkin.
En olisi edes pystynyt jättämään, olin itse niin kiinni vauvassa. :-)
Ei se lapsi siitä rikki mene, että toinen vanhempi hoitaa.