Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puutarhurit/viherpeukalot, kaipaan kipeästi apuanne omenapuun kasvatuksessa!

Vierailija
11.08.2011 |

Laitoimme tyttären kanssa tämän vuoden lopputalvesta omenansiemenen ruukkuun kasvamaan. Hyvin onkin kasvanut. Loppukeväästä saakka puu on saanut olla parvekkeella ja runsasoksaisella ja lehtisellä puunalulla on pituutta nyt n. 25 cm.



En tiedä puutarhajutuista mitään, joten miten menettelen nyt tulevana talvena? Maahan sitä tuskin kannattee laittaa? Kestääkö pakkasta, annanko olla parvekkeella talven yli vai otanko sisätiloihin?



Tarkoituksena ei ole saada joskus puuta tuottamaan omenoita, se lienee jo liian monimutkaista minulle. Vaan vain kasvamaan tyttären ja minun iloksi.



Ja sitten vielä, asumme napapiirin korkeudella. Onko puulla mahdollisuus menestyä täällä?



Olen hyvin kiintynyt pikkuiseen puuhumme. Otan mielelläni neuvoja vastaan, etten mene ja tapa sitä tietämättömyyttäni.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

se ei todennäköisesti tule kestämään parvekeruukussa ruukun jäätymistä talvella. Jos et mitenkään voi kaivaa maahan, laita ainakin ISO ruukku ja yritä eristää se mahdollisimman hyvin. Sitten pidä tarkkaan huolta, että ruukku ei ole kokonaan kuiva, muttei liian märkäkään, varsinkaan maaliskuulta juhannukseen. Pahin aika on juuri maaliskuu, kun on pakkasta ja ruukku jäässä, mutta puu alkaa jo herätä ja kasvattaa silmuja ja tarvitsisi vettä...



Sisällä se ei menesty, omena tarvitsee viileän kauden.



Napapiiri tuottaa oman vaikeutensa, yleensä omena EI menesty tuolla alueella enää koska kasvukausikin jää vähän liian lyhyeksi. Teillä on kuitenkin toivoa niin kauan kuin pystytte huolellisesti suojaamaan puun. Lumi suojelee sitä, mikä sen alla on. Lumen yläpuolisen osan voitte yrittää kääriä huolellisesti pakkaspeittoon. Tiedän yhden, joka onnistui näin pitämään pihlajaa vuosikausia elossa arktisella alueella.



Onnea harrastukseenne.

Vierailija
2/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sitten sellaisia pieniä ja kitkeriä. Yleensä omenapuissa on varteen lisätty jalostetut hedelmiä tuottavat oksat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isompi ruukku ja perunakellariin pakkasten tullen? Tai jääkaappiin?



Jos jätän parvekkeelle, annanko mieluummin hautautua lumeen vai laitanko vähälumisempaan nurkkaukseen? Minulla on jokatapauksessa avoin ja luminen parveke.



Ruukku siis suojattava jäätymiseltä (jos ulkona). Entä kastelu?



Vai olisiko maahan istuttaminen se kaikista parhain vaihtoehto? Se saattaisi järjestyä.



Tuttavani pihassa, niinikään napapiirin korkeudella, kasvaa vaahtera, joka on kai hiukan poikkeuksellista...? Ei se iso ole, eikä ole vuosiin kasvanut pituutta. Mutta ei kuollutkaan ja kasvattaa muutaman lehden joka kesä. Ehkä rakkaalla puullammekin on pieni mahdollisuus selviytyä :)



ap

Vierailija
4/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

takuuvarmasti veivinsä. Varsinkin jos olette kylväneet ulkomaista lajiketta. Eikä sen ulkona selviäminenkään ole niin varmaa.



Kokeilisin sitä perunakellaria, se on meidän harvinaisten puiden harrastajien suosituin talvetuspaikka, kun puut ovat nuoria. Toinen vaihtoehto on kasvilava.



Jos ihan oikeasti haluaa pihalleen omppupuun, voi se vielä napapiirilläkin onnistua. Pitää valita aikainen ja kestävä suomalainen lajike, ja istuttaa se tuulen- ja hallansuojaiselle paikalle. Pari vuotta sitten oli puutarhalehdessä juttu miehestä, joka kasvattaa omenapuita tunturin rinteessä Sallassa.



Vierailija
5/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

maahan tuodaan venäläisiä lajikkeita, joita on täällä testattu. Ne joita kiinnostaa, niin omenapuu.com sivuilla on lajikeluetteloita ja heiltä voi myös tilata puita. Huvitus, Valkea Kuulas, Pirja ja Kanelit ei ole maailman ainoat omenapuulajikkeet, vaan omenapuita viljellään Siperiassa ja Kanadan kylmillä seuduilla myös.



Lapissa voisi kokeilla eri lajikkeita. Ananaskaneli, Borgovskoje, Kultainen Kitaika, Tsaarin kilpi, Raatteen tie, Mustialan iso venäläinen....



Omppu tarvitsee aina toisen puun pölyttyäkseen.



Onnea kasvatukseen!



Vierailija
6/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä muutamaan kysymykseen jos joku jaksaisi vastata.



Kuinka kosteana pidän talvella? Ja kannattaako nyt alkaa vaihtamaan isompaan ruukkuun talvea varten? Ja mikä multa on paras? Nyt on kaktusmullassa.



Kiitos jo vastanneille!



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä muutamaan kysymykseen jos joku jaksaisi vastata.



Kuinka kosteana pidän talvella? Ja kannattaako nyt alkaa vaihtamaan isompaan ruukkuun talvea varten? Ja mikä multa on paras? Nyt on kaktusmullassa.



Kiitos jo vastanneille!



ap

Vierailija
8/8 |
11.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska ompun pitäisi tuleentua ja pudottaa lehdet. Uusi multa on liian typpipitoista ja puu ei älyä ruveta levolle. Anna olla siellä parvekkeella, kunnes päivälämpötilat on noin +5 ja vie sitten kellariin.



Vettä ei anneta paljoakaan kerralla, pieniä lorausannoksia parin viikon välein, niin ettei multa ole rutikuiva, mutta ei saa olla märkäkään. Puu ei haihduta ilman lehtiä, niin ettei vettäkään kulu paljon.



Varaudu hakemaan se jo maaliskuussa sisälle. Sitten vaihdat mullan ja annat vähän lannoitusta. Kaktusmulta on oivaa tavaraa tälle puulle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi viisi