Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Diabeteksen toteamisesta

Vierailija
04.08.2011 |

todetaanko se sokerirasitustestillä vai sokeriarvoja seuraamalla? Vai miten? Epäilen että minulla voi olla sokereiden kanssa ongelmia.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos se on alkuvaiheessa ja hetkittäin on hyviäkin arvoja. Kehittynyt D2 voidaan todeta yhdestäkin verensokerin pikamittauksesta, samoin tietenkin D1.

Vierailija
2/3 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka tapaamisen perusteella laittaa lähetteet labraan (pääsee siis helpommin ja nopeammin kuin lääkärille ainakin meillä). Minulta testattiin mm. sokerirasitus ja samalla kaikki kolesterolit, kilpirauhasarvot jne. Verenpaineen hoitaja mittasi itse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Diabeteksen diagnoosin voi kyllä saada ihan verikokeidenkin perusteella, mutta käytännössä usein tehdään se sokerirasituskoe jos heilutaan raja-arvojen tuntumissa eikä sokeritauti ole aivan selvä juttu.



Jos epäilet että sinä saattaisit olla yksi niistä 250.000 (vähintään) suomalaisesta, joka tietämättään sairastaa tyypin II diabetesta, niin soitapa terveysasemalle ja pyydä terveydenhoitajan vastaanottoa (tai miten teillä päin toimitaankaan) hän voi laittaa sinulle lähetteen laboratorioon verensokerin mittaukseen jo ennen käyntiänne, voitte sitten katsoa tulosta yhdessä ja miettiä miten siitä eteenpäin. Samalla voisi ottaa kolesterolit, koska liittyvät samoihin sydän- ja verisuonitautien riskeihin.



Saat kyllä sitten lääkäriajankin ja mahdollisesti tosiaan lähetteen sokerirasitustestiin, jos paastoverensokerisi on yli hälytysrajan.