Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

nauhakengät kateissa, onkohan niitä missään?

02.11.2005 |

Tarkoitan sellaisia, jotka tukevat nilkkaa. Pojulla kun on ns. lättäjalka. Tarrat eivät riitä (ohjeet neuvolasta ja kenkäkaupasta), nauhat pitäisi olla, vetskari helpottaisi käyttöä. Pionit oli viime talvena, mutta niissä on ihan liian matala varsi (nilkkoja palelee, ei tue tarpeeksi). Maihareista haaveilin, mutta kauppias ilmoitti, että kyllä niitä vielä viime vuonna oli , mutta tänä vuonna lopetettiin kokojen 27-30 valmistaminen. Vanhemmat kuulemma tykkäävät kosteussuojatuista tarrakengistä. Sopiva koko olis 28, joten muutama vuosi vielä odotellaan tuota 31:stä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tepsut kotimaiset, karvavuorilliset nauhakengät, joissa todella korkea varsi ja vetoketju varressa. Pitävät myös vettä, ja niitä valmistetaan kokoon 30 asti. Valmistaja on hollolalainen Seribon Oy, ja niitä löytyy esim. Sokoksista ja Stockmannilta.

Davisista tiedän vähemmän, mutta sitä on myynnissä ainakin Stockmannilla ja hyvin varustetuissa kenkäkaupoissa (K-kenkä). Koista en ole varma, mutta kenkä on suosittu mm. vammaisten kenkänä.

T. emmakaisa



Vierailija
2/2 |
02.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harmi vaan, että lähin sokos (jos ruokakauppoja ei lasketa), on 140 kilsan päässä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla