Millaisia makaroneja uskaltaa antaa hampaattomalle sormiruuaksi?
Ihan tavallisia perusmakaroneja vai ovatko jotenkin huonon kokoisia ja voivat jäädä "luttanina" kurkkuun? Onko parempi antaa pehmeää vaaleaa leipää vai pikemmminkin kovempaa tummaa? Juurikin tukehtumisvaaraa ajatellen.
Kommentit (4)
En ymmärrä. Jos ei ole kokemusta siitä, millaiset jutut jäävät helpommin kurkkuun, niin mistä sen voi tietää? Kyllä mä ainakin ajattelin kysyä neuvoja sormiruokailuun kälyltäni (joka on varsinainen sormiruokaekspertti) sitten kun sen aika on.
Ei se kakara tukehdu vaaleaan tai tummaan viljaan, kunhan vaan av-mamma antaa lapsen maistella! Mutta ei, kaikki normielämän asiat pitää tiedustella av-palstalta..
Ei ainakaan alle 1-vuotiaalle voi tavallista leipää antaa, siinähän on suolaa. Anna vaikka banskua ja marjoja.
Ei jaksa tajuta, miksi tällaiset ihmiset lisääntyvät.