Mistä helpotusta kissoille tällä helteellä?
Nää makaa vaan ja yhdellä on jo ripulikin, heitänkö mä ne kylmän viileesti suihkuun?
Kommentit (18)
Jos tykkää harjaamisesta voit kastella harjaa vedellä.
laittamalla kylmäkalleja pyyhkeen sisään.
no jos on ripuli, niin siihen olisi varmaan hyvä saada lääkitys. Kissa kuivuu aika helposti.
vaikkeivät kissat makoilisi siinä päällä, niin ne viilentävät ympäristöäkin jonkin verran.
Myös tuuletin auttaa.
Ja miksei kastelukin, jos tiedät, että kissasi eivät saa siitä mitään hepulia.
Mut meidän kissat;
-Toinen makaa sohvan alla tai takana.
-Toinen makaa milloin missäkin.
-Tulevat joskus tuulettimen eteen.
Ovat kyllä hirmu rauhallisia (yleensä vetävät kunnon iltaralleja..) ja ruokakin maistuu huonommin.
ihan hyvin voi kastella turkin suihkussa märäksi haalealla vedellä, jos kisut vaan antaa. :)
Ainakin meillä kissat tykkää.
Ota joku astia viereen jossa aina kastelet kamman (viileä vesi).
Meillä on kaksi pitkäkarvaista, ja tämä helle on kyllä rankkaa niille.
Itse olen napannut kissan kerrallaan kylppäriin ja valellut turkille hellävaraisesti viileää vettä. Olen kastellut myös aluskarvan. Suihkusuutin palottaa niitä, joten olen laskenut ämpäriin vettä ja pienen kupin avulla hiljalleen kastellut kissat. Ihmeen hienosti ne ovat kasteluun suhtautuneetkin.
Eilen ajelimme lisäksi toisen kissan lähes kaljuksi. Käytössä oli ihan tähän tarkoitukseen sopiva parturointilaite, ostettu jostain eläinkaupasta.
Pienempi kissa antoi ajella itsensä ihan suosiolla, isompi ei tykännyt. Ajellessa täytyy pää, kaula, rintakehä ja häntä jättää karvaiseksi. Muuten voi kissoille tulla traumoja.
Pikkukissa nauttii nyt kovasti viileämmästä olostaan meidän parvekkeellamme. Täytyy vaan varoa, ettei kissa polta nahkaansa auringossa.
Meillä kissat tunkevat nukkumaan talon kuumimmalle ikkunalaudalle näillä helteilläkin eli en pysty auttamaan :) Nuo eivät näköjään viilennystä kaipaa. Ovatkin thaimaalaista perua ja "ohutturkkisia", joten nämä helteet eivät taida vielä tuntua missään. Mitä kuumempi sen parempi, myös sauna käy :))
Katso, että se ripuloiva kissasi (ja muut myös) saa reippaasti vettä juodakseen. Ja huolehdi, että se myös juo tarjolla olevaa vettä! Jos ei vapaaehtoisesti juo, niin juota vaikka väkisin.
Hae apteekista vähintään 10 ml ruisku, jossa ei ole neulaa. Jos sinulla on kaveri auttamassa, toinen ottaa kissan jämäkkään syliotteeseen (ei saa kuitenkaan satuttaa), ja toinen ruikkii ruiskulla vettä sen nieluun.
Kissa pitäisi saada myös syömään, sillä kissat eivät kestä paastottamista. Joidenkin kissojen maksa alkaa vaurioitua jo vuorokauden syömättömyyden jälkeen. Maksan vaurioituminen ei näy edes heti, vaan oireita voi tulla vasta vuoden, parin kuluttua. Tietysti paaston kestäminen on kissakohtaista, mutta periaatteessa se menee näin.
Apteekista (tai lemmikkiliikkeestä) voi ostaa paljon energiaa sisältävää ravintopastaa, joka löyhkää hirveälle, mutta ei ole kissojen mielestä hullumpaa. Myös tätä töhnää voit tuupata kissaan ruiskulla (ei edelleenkään neulaa!).
Apteekin henkilökunnalla voi lisäksi olla muita keinoja auttaa kissojasi, joten rohkeasti kysymään vaan. Monesti ainakin isommissa apteekeissa on jopa lemmikkituotteisiin erikoistunut farmaseutti.
Terkuin,
Numeroani en muista, mutta olen se, joka kasteli ja parturoi kissansa
varmaan sheivata mirri kaljuksi..
Eka kerroilla meillä kissa piti meteliä äänellisesti, mutta hoksas sitten itekki että viilensi mukavasti. Eli vein suihkuhuoneeseen ja laitoin oven kiinni. Suihkun otin käteen ja ensin pelkällä kädellä kastelin ja samalla rapsuttelin, lopuksi kastelin suihkulla kokonaan. Pari kertaa nyt helteillä olen tehnyt niin, kun kissa menee flekmaattiseksi ja näkee ettei sillä enään ole kauhean kivaa. Nyt pitää siitä toimituksesta =D Jos suihkua pelkää, niin tuo ämpäri ja kastelukippo vois olla hyvä juttu kokeilla.
Meillä norski makoilee olkkarin lattialla, ja siirtyy auringon mukaan mahdollisimman lämpimään paikkaan. Talvellakin se nukkuu aina tulikuuman patterin päällä.
Navettakissan näin äsken uimassa viereisessä joessa. Juu, kyllä, siis uimassa! Se on vesipeto.
huomannut kans et ruoka maistuu huonommin meidän kisuille ja nukkuvat tavallista?enemmän näillä helteillä, illemmalla piristyvät sitten enemmän kun hiukan viileämpää..voi raasut ei oo kivaaa paksulla turkilla..pitänee koittaa myös noita viilennysvinkkejä..
kannattais videoida :D meidän kisu myös näyttää vaan nauttivan helteestä. tosin saa liikkua vapaasti ja hakea paikkansa mielen mukaan. päivällä makoili auringossa selällään.
jos joku sheivaa kissan ,eläinrääkkäys,kyllä ne pärjää ilman "avuliaita aatuja"
Pantiin tuuletin, sellainen suoraan puhaltava, lattialle ja kissa nukkuu nyt sen edessä ihan tyytyväisenä.
jos ne ei oo tottuneet suihkuun.