Kokemuksia oikeasti todella halvoista DVD-soittimista?
Minulle tuli tänään Elloksen pieni joulukuvasto ja siellä oli reilu 44 euroa maksava Denver-merkkinen DVD-soitin. Meillä on ollut harkinnassa soittimen osto, mutta niiden hinnat ovat olleet minusta aika hurjia. Totta kai tuon hintainen sitten pisti silmääni. Onko kenelläkään kokemuksia halvoista DVD-soittimista? Ovatko olleet hyviä vai kannattaako ostaa suosiolla kalliimpi? Olisi tietysti kiva, jos noin halvasta olisi jotain hyötyäkin, mutta en viitsisi tuhlata 44 euroa siihen, että soitin hajoaa parissa kuukaudessa.. Kokemuksianne kaipailisin! Ja mielellään asiallisia semmoisia. ;)
Kommentit (10)
Rupesin tuossa miettimään, että mistäs mä tiedän, että käykö ne liitännät tuohon meidän televisioon vai mihin se DVD-soitin nyt sitten oikein liitetään.. Tyhmä kysyy.. :) Siis onko varma, että ne soittimen liitännät sopii joka telkkuun?
Se sininen kuva voi johtua soittimen säädöistä, joissakin on kirkkauden, värin ja kontrastinsäätö
Nyt toiminut yli vuoden. Tosin R2-levyissä joskus pysäyttää levyn ja joutuu odottamaan muutaman sekunnin ennen kuin levy lähtee taas käyntiin. Mutta luulen että tuo johtuu siitä että olen itse vaihtanut soittimen aluekoodittomaksi.
Mutta älä osta tuota. Osta mieluummin tallentava soitin, sellaisen saa jo 200 eurolla ja ihan hyvän merkin. Itse säästän rahaa tallentavaan DVD:hen joka maksaa noin 500 euroa. Siinä on tosin 160 Gb kiintolevy eli itse laitteeseen voi tallentaa satoja tunteja ohjelmaa. Noissa halvimmissa ei yleensä kiintolevyä ole.
Kahden vuoden takuu niissä on ja hyvin on molemmat laitteet pelanneet. Ikää taitaa olla vielä vajaa vuosi. Ronan-merkkinen on toinen DVD-soitin ja se oli tuota mainitsemaasi hintaluokkaa. Hyvin on sekin pelannut. On suunnilleen saman ikäinen kuin tuo toinenkin laite. Eli itse en voi moittia noita halpislaitteita, ehkä joitain hienouksia puuttuu kalliimpiin verrattuna. Mutta jos pelkästään DVD:tä katselee, niin eikähän nuo ihan saman asian aja. Kaverilla hajosi kallis merkkitelkkari heti takuun päätyttyä eli ei taida aina se hinta olla laadun tae :)
Maksoin vissiin 60¿ tosta soittimesta ja on kohta 3v vanha. Hyvin toimii edelleen. :)
Mulla on Thomsom merkkinen kotiteatteri systeemi, jossa siis dvd, ostin cittarista, en muista mitä maksoi mutta halpa oli. Hyvin on toiminut, ja olen tyytyväinen että en ostanut kalliimpaa.
Täällä saa kyllä nopeasti vastauksia ja asiallisiakin. :) Olin ihan yllättynyt, miten hyviä kokemuksia teillä oli halpislaitteista! Mutta sehän on hyvä, että tuommoisia kokemuksia löytyy. Kyllä minä nyt varmaan sen tilaan, kun tällä hetkellä tulee lähinnä vaan katseltua DVD:tä, eli tallentavalle ei sillai ole tarvetta. Tulee nimittäin ostettua tarjouksesta aika lailla noita DVD:tä.. Kiitos kovasti! Lisääkin kokemuksia otetaan vastaan!
kyllähän se ihan hyvin toimii. mutta kun koko kuva on sininen, niin eipä sitä paljon viitsi katella. oma vika tietty kun ei silloin kokeillut että toimiiko vai ei ja nyt takuu menny umpeen jo varmaan vuos sitten. no, voihan sillä kuunnella musiikkia.
Mulla on kanssa näyttänyt sinistä ruutua, mutta on ollut silloin vääräkanava TV:ssä päällä. Mulla on telkkarissa eri kanava dvd:llä kuin oli ennen vhs:llä. Vaikka johdot on laitettu ihan samoihin paikkoihin.
Siis nyt kun se oikea kanava on löytynyt, niin näkyy leffat hyvin. ;=DD
Ei toimi hyvin. Pätkäisee valmiusvirran (päällä koko ajan, ei ole ollenkaan kytkintä josta laitteen virran saisi kokonaan pois)jatkuvasti seisokin aikana pois, sitten pitää vetää töpseli seinästä ennenkuin starttaa uudestaan.
Tietysti olin hävittänyt kuitin.