Joopa joo. Olimme Muumimaailmassa. Olipa tylsä paikka :(
Lapset tykkäsivät Kupittaan Seikkailupuistostakin enemmän, vaikka se olikin nyt hieman roskainen.
Kommentit (55)
Sisäänpääsymaksu on juuri siinä rajoilla, mutta se ruoka on hintaansa nähden suorastaan kurjaa ja huiputusta!
onkin tosi kiva. Muumimaailma on hauska, jos lapset on innostuneita muumeista. Meidän n.4v-tyttö kyllä tykkäs siitä. Iso alue seikkailla ja tutkia paikkoja. Päivä meni rattoisasti. Kovin isot lapset eivät ehkä siitä niin innostu.
uskaltaa sanoa totuuden siitä paikasta...
nykyään parempi kohde se vesipuistokin, olikohan se Jukupark tms.
ap:n lapsi edes muumeista ja minkä ikäinen on?
Olisiko kiva 7- ja 8-vuotiaille? Netistä olen kyllä katsonut, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia.
Ja viehän ne teatteriesityksetkin aikaa.
On käynyt 2-vuotiaasta joka kesä ja on aina kesän kohokohta. Suosikki on teatteriesitys mutta tosi ihanaa on myös bongailla niitä hahmoja reittien varsilta. Viime vuonna bongattiin keskellä metsää noita! Oli viime reissun kohokohta.
Minustakin on hyvä, että Muumimaailmassa ei mennä näihin härpäkelaitteiden ansaan. Niitä löytyy kaikkialta eivätkä sellaiset kuulu muumien maailmaan. Minusta hyvä kysymys näille valittajille on: mitä sitten odotitte? Huvipuistoa? Vesipuistoa? Eläintarhaa? Seikkailua kyllä löytyy, kun viitsii niitä reittejä pitkin kulkea, ja siellä onkin sitten labyrinttia, laivaa ja hattivattien luolaa, riippusiltaa jne.
Ruoka on varmaankin kallista, me syömme vain jätskit ja saatamme juoda jotain. Jos jotain kritiikkiä kuitenkin sanoisin, niin mielestäni sieltä voisi löytyä esim. muumipapan verstas, jossa lapset saisivat lyödä naulaa tai sahata. Tai muumimamman keittiö, missä saisi ihan oikeastikin tehdä jotain ruokaa tai leipoa pullaa. Siis tällaisia tekemispajoja, joissa tietysti olisi joku aikuinen valvomassa.
Ihan turvoksissa koko mesta, kamalat jonot kiskurihintaisiin ruokapaikkoihin, muumien ympärillä niin paljon ihmisiä ettei jaksettu ryysätä edes halaamaan muumeja lasten kanssa. Ainoa mistä taaperomme tykkäsi oli liukumäki papan laivan luona. 22€ likumäestä oli kyllä aika kova hinta, pettymys oli siis meillekin! Jatkossa riittää Siljan muumit risteilyllä.
Rannekkeet: 110 euroa, S-kortilla 100
Ruokailu: aikuiset 29,80, lapset 17,70, yhteensä 47,70
Pehmolelut 17-23 euroa/kpl
Halpaahan tuo on.
Rannekkeet: 110 euroa, S-kortilla 100 Ruokailu: aikuiset 29,80, lapset 17,70, yhteensä 47,70 Pehmolelut 17-23 euroa/kpl Halpaahan tuo on.
Ranneke oli kaikille ( 3v alkaen) 22€, sama hinta siis lapsille ja aikuisille Muumimaiilmaan.
7 v pojan kanssa, ja se oli kyllä ok. Oltiin kesäkuussa, joten ei vielä jonoja mihinkään, eikä liikaa ihmisiä. Samalla reissulla käytiin Kupittaan seikkailupuistossa, sekä kesäteatterissa katsomassa Risto Räppääjää. Hyvä reissu oli!
Me pidimme paikasta paljonkin, muutama vuosi sitten käytiin kun tyttö oli 3v.
Oliko sitten tosi hyvä tuuri, oli aurinkoinen heinäkuun viikonloppu, mutta ruuhkaa ei ollut ollenkaan, muumeja olisi päässyt halailemaan vaikka kuinka (tosin meidän tyttö pelkäsi niitä niin ettei lähelle menty :D).
Käytiin välillä uimassakin ja sitten takaisin Muumimaailmaan..
Koko päivä meillä siellä meni, ja sitten vielä mentiin illalla syömään Naantalin vanhan kaupungin satama-alueelle, oli kyllä tosi idyllistä ja ihanaa.
Mutta varmaan eri päivinä erilainen ryysis ja makuasia mistä kukin tykkää.
Tuosta ruoan kalleudestakin olen paljon kuullut, en kyllä siihenkään kiinnittänyt erityistä huomiota. Ei minusta nyt sen kalliimpaa kuin muuallakaan, ellei nyt Alepaa lasketa mukaan.. :)
Rannekkeet: 110 euroa, S-kortilla 100 Ruokailu: aikuiset 29,80, lapset 17,70, yhteensä 47,70 Pehmolelut 17-23 euroa/kpl Halpaahan tuo on.
Ranneke oli kaikille ( 3v alkaen) 22€, sama hinta siis lapsille ja aikuisille Muumimaiilmaan.
mutta nuorimmainen ihan hulluna muumeihin. Heti kun kerroimme sinne menosta ei muusta enää puhunutkaan ja oli ainut aihe vielä pari viikkoa käynnin jälkeen. Tai siltä se tuntui :( Ainut tylsyyttä vähentävä asia oli seurata lapsen aitoa onnea. Vanhemmat lapset kieltäytyivät lähtemästä eli heiltä muumiaika jo ohi.
mutta ehdottomasti mennään, koska on muumi-ikäisiä lapsia 2- ja 4-vuotiaat. Uskon, että tykkäävät, vaikka olen kartasta katsonut, että ei siellä ihmeemmin härveleitä ole. Enemmin on varmaan ihmettelyä ja palloilua.
Kartan mukaan siellä on useita ruokapaikkoja, joten pitäisi kai sieltä ruokaa saada.
Ei minusta nyt sen kalliimpaa kuin muuallakaan, ellei nyt Alepaa lasketa mukaan.. :)
se on aika paljon lihapullista ja muusista tai broilerista ja riisistä.
tuolla vaan jälkeenpäin muualla ravintolassa.
aika edullista, kun Pariisin Dineylandiinkin maksaa yli 50 euroa/hlö ja sielläkin ruoka maksaa 15 euroa/ateria.
ja oli nopeasti kierretty. Kallista hyvia tyhjästä!