Voi vee! Mies jäi kiinni rattijuoppoudesta ja kortti meni :(
Olemme juuri muuttaneet väliaikaisesti vuokralle ja tarkoitus olisi ensi keväänä rakentaa taloa. Meillä on 2 lasta, molemmat jo koulussa.
Mies on koko avioliittomme ollut tissuttelija. Vaatii muutaman oluen rankan työn päätteeksi. viikonloppuisin mielellään menee kavereiden kanssa ryyppäämään.
Mä en käytä ollenkaan alkoholia, ja miestä vituttaa jos mä huomatutan hänen "normaalista" juomisesta. Olen kuulema nipo.
Noh, nyt ollaan tultu siihen pisteeseen, että eräänä iltana jäikin kiinni ratista, oli ottanut vain muutaman oluen ja päättikin ajaa kotiin.
Omasta mielestään ei ollut humalassa.
Mitä teen, rakastan miestäni, mutta en voi sietää tuota dokaamista.
Olisiko hyvä tässä vaiheessa ottaa ero, vai toivoa, että kaikki muuttuu paremmaksi kunhan saamme unelmiemme talon ensi vuonna?
Mä olen niin pettynyt mun elämään nyt tällä hetkellä. Miehen kanssa ei oikein pysty puhumaan, hän ei todellakann nää omassa juomisessa mitään outoa.
Kommentit (9)
Miten mies suhtautuu siihen? Vai onko poliisit vain ylinipoja paskiaisia? Jos suhtautuisi vakavasti, niin ehkä hän tajuaisi että hänen juomisensa on karannut käsistä, vaikka se onkin olevinaan vähäistä.
ennenkuin on iso talo ja velka.
Ajattele järkevästi ja ajattele lapsiasi.
Niillä on parempi olla sinun kanssasi!
Pakko sen miehen kanssa olis vaan pystyä puhumaan. Jos ei mitään yhteisymmärrystä löydy, harkitsisin toisen kerran koko taloprojektia.
rattiin humalassa. Olen myös tyytyväinen, että jäi kiinni.
Mieheni vähättelee koko tapahtumaa. Sai ajokiellon, voi olla että autoon tulee jossain vaiheessa lukko. Ja sakkoja joudutaan maksamaan. Sinne meni syysloman etelänmatka :((
En kauheasti ole kysynyt yksityiskohtia.
ap
laittaa elämä järjestykseen ennen taloprojektia kuin vasta sen jälkeen.
Kiinnijääminen oli vain hyvä asia, tuskin tuli palo kerrasta.
Pitäisi nyt ymmärtää, että asia on ongelma: kun korttikin meni. Todella huvittavaa tuo, että omasta mielestään ei ollut humalassa. Mutta kun verikokeen mukaan oli, ei se ole mikään mielipidekysymys vaan poliisilla on kylmää faktaa.
Niin kuin monet muut alkoholistit hän kieltää ongelman, vaikka mittarit sanoo mitä. Yrittäisit nyt takoa hänen päähänsä ainakin sen, että ei poliisi ota korttia pois ihan piruuttaan, vaan niillä oli perusteet sille.
niin talonrakennukseta tuleva stressi tuskin sitä parantaa vaan pikemminkin pahentaa.
Ihminen ei muutu kuin omasta tahdostaan. Jos mies ei pidä tissuteluaan minän, niin ihan samanlailla tissuttelee taln akentamisen jälkeenkin.
että miten se stressaava ja kova "unlematalon" rakennusurakka auttaa raitistumaan. Kenen unelma se muuten on, sun vai yhteinen?
Kuinka paljon pitää promilleja olla, että kortti menee?
Puhu nyt kuitenkin sen miehen kanssa siitä alkon otosta.