G: Jättäisitkö oman lapsesi 12-vuotiaana yksin kotiin
Kommentit (21)
ja olen jättänytkin. Meillä kaksoset 12v ja ovat todella neuvokkaita ja pyytävät useasti, että voisivat olla ihan rauhassa kotona iltaa ilman aikuisia.
Ja meillä mummi asuu melkein naapurissa ja on valmiina jos jotain tapahtuu. Lisäksi en ole koskaan ollut baarissa vaan ihan selvinpäin harrastuksissa tms.
Jättäisin alkuun yhdeksi yöksi. Opetellaan vähitellen itsenäistymistä. Tuollainen hallittu vastuun anto antaa lapselle paljon. Häneen luotetaan. Pumpulissa eläminen johtaa lopulta valehteluun ja 15-vuotiaan katoamisiin ja änkyrikänneihin. Kun annetaan hallitusti vapautta ja vastuuta, lapsen ei tarvitse hakea sitä extremeä. Tietenkin eri asia, jos on erityislapsi. Itse ainakin sain tuon ikäisenä olla yksin yön ja kaverit, jotka eivät saaneet, valehtelivat ties mitä että saisivat olla yön kaupungilla. Tyyliin sovitaan, että toinen menee toiselle ja toinen toiselle yöksi. Ja laitetaan vanhempi kaveri esittämään vanhempaa, jos halutaan soittaa ja varmistaa. Hei 12-vuotias on kuitenkin jo siirtymässä yläasteelle! Ei sen ikäinen mikään vauva ole.
Kyllä 12 vuotias pärjää hyvin yksin kotona. Itse olin ensimmäistä kertaa yksin yön yli 7 vuotiaana ja hyvin pärjäsin. Päivä meni kavereiden kanssa futista pelatessa ja illalla tein iltapalaa ja menin nukkumaan. 12 vuotiaana tuli jo oltua kavereiden kanssa kesällä pihalla aamuun asti, siihen aikaan ei edes ollut kännyköitä millä soittaa kotiin että missä menen.
Esikoinen ja kuopus eivät olisi siinä iässä pärjänneet yksin kolme vuorokautta.
Oikeassa elämässä en ole vielä jättänyt. ;-D
- Poika 18v ja tytöt 17v ja 15v
Minun yövuorojen aikana on lapset olleet muutaman kerran keskenään yön kotona.
jättäs, en edes kaverin kanssa. Keksivät vielä kaikkea höpöjä varsinkin porukassa ja yksin tiedän että pelkäis kun on muutenkin niin vilkas mielikuvitus :)
kolme päivää yksin kotona. Aiemmin oli 15-vuotiaana yhden yön.
Ei lapsi välttämättä elä "pumpulissa" tai ole ilman "vastuuta" vaikkei ole päiväkausia ilman aikuista kotona.
13
Pumpulissa eläminen johtaa lopulta valehteluun ja 15-vuotiaan katoamisiin ja änkyrikänneihin. Kun annetaan hallitusti vapautta ja vastuuta, lapsen ei tarvitse hakea sitä extremeä.
hassua lukea näitä kun on itse 13vuotiaana lähtenyt sisäoppilaitokseen ja 16-vuotiaana omaan asuntoon yksin muuttaneena... ja hyvin olen pärjännyt :)
Pojat ovat nyt 20, 18 ja 15 eikä heitä ole jätetty yksin kotiin 12-vuotiaina. Ei myöskään ole kielletty yökyläilemästä kavereiden luona, ovat toki saaneet mennä jo pikkukoululaisina. Ei siis mitään valehteluongelmaa ja änkyräkännejä, (miten saatkin ne liitettyä yhteen sen kanssa, että lapsia ei jätetä yksin kotiin?)
sinua on jätetty ilman aikuista valvontaa 3-vuorokaudeksi. Sisäoppilaitoksessa on yleensä täyshoito aikuisen valvonnan lisäksi.
"kylillä" näkee aika paljon just tuommoisia 12-vuotiaita märkäkorvia pummaamassa rahaa, vetämässä röökiä ja olemassa ihan heitteillä.
en siis tod jättäisi mielellään kaikiksi päiviksikään yksin
"kylillä" näkee aika paljon just tuommoisia 12-vuotiaita märkäkorvia pummaamassa rahaa, vetämässä röökiä ja olemassa ihan heitteillä.
en siis tod jättäisi mielellään kaikiksi päiviksikään yksin
Näin siinä käy kun ei viitsi kasvattaa eikä voi luottaa edes omiin muksuihin.
Kyllä 12 vuotiaan voi jättäää pariksi kolmeksi yöksi kotiin. Kännykät on keksitty ja hätätilanteessa naapuristakin saa apua.
Tuo on niin lapsi kohtaista. Lapset niin persoonallisia. Toisille ihan ok ja toinen voi törttöillä tai pelätä.
Jättäisin alkuun yhdeksi yöksi. Opetellaan vähitellen itsenäistymistä. Tuollainen hallittu vastuun anto antaa lapselle paljon. Häneen luotetaan. Pumpulissa eläminen johtaa lopulta valehteluun ja 15-vuotiaan katoamisiin ja änkyrikänneihin. Kun annetaan hallitusti vapautta ja vastuuta, lapsen ei tarvitse hakea sitä extremeä. --- Hei 12-vuotias on kuitenkin jo siirtymässä yläasteelle! Ei sen ikäinen mikään vauva ole.
aiheuttavat äärettömän paljon ikäviä asioita. Minusta vastuuta välttelevä vanhempi selittelee tällä tavalla itselleen asiat mahdollisimman hyvin päin pysähtymättä riittävästi miettimään.
Yläasteelle siirtyvä ei tosiaankaan ole mikään "vauva" mutta hän on kuitenkin LAPSI vielä. Itse asiassa hän on äärimmäisen herkässä ja tärkeässä iässä. Vanhemmalta vaaditaan todella paljon, jotta tämänikäinen saa kokea sopivassa määrin "itsemääräämisoikeutta" mutta samalla riittävästi vanhemman läheisyyttä, suojaa ja turvallisuutta.
Eipä ole meillä yhdenkään lapsista (nyt 13, 15 ja 20 v) tarvinnut tehdä katoamistemppuja tai kokeilla änkyräkännejä; heillä onkin aina ollut vahva luottamus vanhempiinsa. Heitä ei ole jätetty 12-vuotiaana yksin mutta eipä heille ole tarvinnut suoralta käsin mitään kieltojakaan asetella.
Eikä ole "pumpulissa kasvaneen" kaksikymppisen irtautumisessakaan ollut mitään ongelmia. Kun on saanut rauhassa kasvattaa vahvat siivet kotona, ne kantavat kyllä elämässä.
serkkuni jätti kymmenkunta vuotta sitten ja lapsi jäi naapurin traktorin alle ja kuoli, siitä oli iltapäivälehdissäkin
jättää, jos saisin sovittua vaikka naapurin tai tässä aika lähellä asuvan kummin kanssa että pitää silmällä tai poikkeaa kylässä kerran päivässä. Riippuu kyllä paljon myös lapsesta. Ja niitä onnettomuuksia sattuu aina, eipä ne sitä katso kuka on kotona.
Heh, tässä pari vuotta aikaa vielä tuumia. Ovat joskus kotona esim. koulun jälkeen korkeintaan tunnin. Yksin kotona ollessa kivointa on tutkia kaapit, josko niistä löytyisi jotain herkkua.
Minä jättäisin enemmänkin, mutta mies on niin kiinni lapsissa (!?) että seuraa tulemiset ja menemiset hyvin tarkasti. Minäkin tiedän aina, missä lapset menevät. Tai ainakin luulisin esikoisen olevan naapurissa nyt.
Muutama tunti on jo haaste. Erityislapsi.